Anasayfa EMEK İzmirgaz’da 23 işçi sendikalı oldukları için işten atıldı

İzmirgaz’da 23 işçi sendikalı oldukları için işten atıldı

Cuma, 07 Temmuz 2017 14:22
Yazdır PDF

izmirgazİzmir: DİSK Ege Bölge Temsilciliği, “sendikalı oldukları” gerekçesiyle 23 işçinin İzmirgaz’dan atılmasını protesto etti. İşçilerden Yılmaz Karakoç, daha adil çalışma koşulları ve insanca yaşam taleplerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

İzmirgaz’da Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Elektrik, Gaz, Su Çalışanları Sendikası (Enerji-Sen) üyesi 23 işçinin “Sendikalı oldukları” gerekçesiyle işten atılması DİSK Ege Bölge Temsilciliği tarafından protesto edildi. Halkapınar’da bulunan İzmirgaz Genel Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen eylemde, “Sendika haktır engellenemez, İzmir Gaz’da adalet istiyoruz” pankartı taşınarak, söylenen türküler eşliğinde halaya duruldu. Eyleme, işten çıkarılan işçilerin yanı sıra birçok sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcisi de katıldı.

 

“Sendikalı işçiler tehdit edilmekte”

Açıklamayı işten çıkarılan İzmirgaz işçisi Yılmaz Karakoç yaptı. İşçilerin kölelik koşullarında, can ve iş güvenliğinden yoksun bir şekilde çalıştırıldığını ifade eden Karakoç, “İşçilere yönelik sendikal baskılar artarak devam etmektedir. Sendikal faaliyet yürüten, sendikaya üye olan arkadaşlarımız tehdit edilmekte sözlü hakarete uğramaktadır” dedi. İzmirgaz yönetiminin hukuksuz bir şekilde işçilerin işine son verdiğini vurgulayan Karakoç, şöyle dedi: “Sendika işçinin en temel hakkıdır, engelleyemezsiniz. Bizler DİSK’li işçiler olarak hukuksuzluğa ve adaletsizliğe bugüne kadar sesiz kalmadık, boyun eğmedik. Bugün de ne İzmirgaz’da ne de başka bir yerde daha adil çalışma koşulları ve insanca yaşam talebimizden vazgeçmeyeceğiz. Adalet halkın ekmeğidir, işçinin geleceğidir.

 

“Herhangi bir felaketten sorumlusunuz”

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da, “En pahalı enerjiyi Türkiye’de biz kullanıyoruz; ama en ucuz emek gücünü de biz sağlıyoruz. İşten atılan arkadaşlarımız yalnız olduklarını düşünmesinler. Buradan Genel Müdür’e çağrımızdır; İzmir’de yaşanacak olan herhangi bir doğalgaz felaketinde ya da onların yerine almış olduğunuz işçilerin yaşayacağı iş cinayetlerinden siz sorumlusunuz” ifadelerini kullandı.

Enerji-Sen Genel Başkanı Mehmet Şirin Gürbüz ise, hiçbir arkadaşlarını ne yalnız bırakacaklarını ne de şirkete peşkeş çekeceklerini kaydeden Gürbüz, “Her zaman işçinin, emekçinin sınıf mücadelesi verenlerin yanındayız. Dünyanın dört bir yanında işçiye, emekçiye yapılan baskılar son bulana kadar biz de sokakta olacağız” diye belirtti.

 

Kaynak: Dihaber


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü