Anasayfa EMEK Siemens’te işçi kıyımı

Siemens’te işçi kıyımı

Pazartesi, 10 Temmuz 2017 14:01
Yazdır PDF

Siemenste işçi kıyımıH. Merkezi: Türk Metal'in işçi kıyımına kayıtsız kaldığı Kartal Siemens'te işçi kıyımı başladı

İstanbul Kartal’daki Siemens Enerji İletim Bölümleri Fabrikası’nda işçi kıyımı yaşandı. İşçilerin örgütlü olduğu Türk Metal’in işten atmalara kayıtsız kaldığı fabrikada, bazı bölümlerin taşerona verilmesi sonrası 15 işçi işten atılırken, bu rakamın Eylül ayına kadar 125’i bulacağı bildirildi. Ayrıca işten atmalar karşısında Türk Metal yöneticilerinin sessizliğine de tepki gösteren işçiler, sendikanın bu kıyıma göz yumduğunu söyledi.

Sim Montaj ve Seor adı altında iki taşeron firması bulunan Siemens’te, bazı çalışanların da bu taşeron firmalara gönderilerek ‘eğitici’ adı altında çalıştırılmaya başlandı. Bunun ardından da işten atmalarda hız yaşanırken ilk olarak engelli işçiler ile emekli olmasına kısa süre kalan işçiler atıldı. Emeklisine yakın olan işçilerden emeklilik dilekçelerini vermeleri diğer işçilere de “kendi isteğimle ayrılmak istiyorum” ifadesi yer alan dilekçeler imzalatılmak istendi. İşten ayrılmaya zorlanan işçilerin mahkemelere başvuru yapmalarının önünü kesmek için de alacakları işsizlik maaşının peşin olarak ödeneceği belirtildi.

Öncelikle meslek hastalığı şikâyetiyle başvuru yapanların işten atılacaklar listesine alındığını anlatan işçiler, Türk Metal yönetiminin ise bu kıyıma göz yumduğunu söylüyor. Bu soruna çözüm bulmak için Türk Metal Pendik Şubesi’ne giden işçiler ise geri gönderildiklerini söylediler. Hükümete de tepki gösteren işçiler “Devlet devlet olsa bunları bize yapamazlar. Kimi kime şikayet edeceksin ki! Siemens yönetimi, devlet arkamızda diyor bundan ötesi yok” dedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü