Anasayfa EMEK Aileler Soma Davası için heyeti istifaya çağırdı

Aileler Soma Davası için heyeti istifaya çağırdı

Salı, 11 Temmuz 2017 15:56
Yazdır PDF

downloadH.Merkezi: Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamın ardından açılan davanın 18’inci duruşması başladı.

Hâkimler Savcılar Kurulu’nun (HSK) yaz kararnamesiyle İzmir Hâkimliğine atanan Aytaç Ballı başkanlığında son kez görülecek olan duruşma öncesi yaşamını yitiren 301 madencinin yakınları ve Sosyal Haklar Derneği (SHD) tarafından Akhisar Tren İstasyonu’ndan duruşma salonu olarak kullanılan Bülent Ciğeroğlu Kültür Merkezi önüne kadar eylem düzenlendi. 

Eylemde, aileler ölen madencilerin isimlerinin yazılı olduğu pankart ve "Soma'yı unutma unutturma" pankartı ile birlikte, "Canımıza kadar verdik, daha bizden ne istiyorsunuz. Bağımsız Mahkeme heyeti istiyoruz. Soma 301 madenci aileleri" yazılı pankart taşıdı. Eyleme birçok siyasi parti ve sendikalar destek verdi. Üzerinde 301 madencinin isimlerinin bulunduğu “Unutmadık unutturmayacağız”, “Soma’nın katili AKP’lilerin bekçiliğini yaptığı sömürü düzenidir”, “Hayır bitmedi 301 can için adalet” pankartları açıldı. “Adalet” dövizlerini taşıyan ve yaşamını yitiren 301 madencinin isimlerinin yazıldığı bezleri başlarına bağlayan madenci yakınları ve destekçiler sık sık “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek”, “Hak hukuk adalet” sloganları attı.