Anasayfa EMEK Yazaki patronuna “Dilek Gültekin işine iade edilsin” çağrısı

Yazaki patronuna “Dilek Gültekin işine iade edilsin” çağrısı

Çarşamba, 12 Temmuz 2017 12:33
Yazdır PDF

gültekin dilekH. Merkezi: Birleşik Metal-İş Kadın Komisyonu, Yazaki Fabrikası’nda işten çıkarıldığı için eylem başlatan Dilek Gültekin’in işe iadesi için açıklama yayımladı. Dilek’in yoğun çalışma koşullarına ve kadınlara yönelik cinsel tacizlere karşı mücadele ettiği için işten çıkarıldığı ifade edilen açıklamada, “Yazaki yönetimi, özellikle kadın işçiler için cehenneme dönüşmüş olan çalışma koşullarını düzeltmek yerine, Dilek Gültekin’i cezalandırma yoluna gitmiştir. Bu şekilde diğer işçilere de gözdağı vermektedir” denildi.  

 

Bursa’nın Gemlik ilçesine bağlı Serbest Sanayi Bölgesi’nde yer alan Yazaki Otomotiv Yan Sanayi ve Ticaret Fabrikası’nda 1 yıldır çalışan Dilek Gültekin, performans düşüklüğü bahanesiyle 23 Haziran’da işten çıkarılmasının ardından 3 Temmuz’da Serbest Bölge girişinde “işimi geri istiyorum”, “Yazaki’de kullan at işçilik var” pankartları açarak eyleme başlamıştı.

 

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Kadın Komisyonu, Dilek Gültekin’e ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Dilek arkadaşımızın işten atılmasının asıl gerekçesinin performans düşüklüğü olmadığını, fabrikayı az çok tanıyan herkes biliyor. Dilek arkadaşımız, uzun süredir kadın işçilere dayatılan olumsuz koşullara, performans baskısına, işyerinde yaşanan cinsel taciz ve sataşmalara, işyeri yönetiminin sessiz kalmasına karşı sesini yükselttiği için işten atıldı.

 

“Dilek’i işten çıkararak diğer işçilere gözdağı vermek istediler”

İşyerinde cinsel taciz, sataşma ve mobbing kadınlara yönelik ağır bir insan hakkı ihlalidir, suçtur, bu suçun yasalara göre bir cezası vardır. Yazaki yönetimi, özellikle kadın işçiler için cehenneme dönüşmüş olan çalışma koşullarını düzeltmek yerine, Dilek Gültekin’i cezalandırma yoluna gitmiştir. Bu şekilde diğer işçilere de gözdağı vermektedir.

 

Yazaki patronunun tutumunu kabul etmediklerini ve şiddetle kınadıklarını belirten Birleşik Metal-İş Kadın Komisyonu, Dilek Gültekin’in tekrar işe alınmasını istedi.