Anasayfa EMEK Kani Beko’dan Erdoğan’a cevap

Kani Beko’dan Erdoğan’a cevap

Perşembe, 13 Temmuz 2017 12:21
Yazdır PDF

s 8e1920aa2790d3d2aa4635c67110126b15c0a6eeH.Merkezi: Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, grevi yasaklamakla övünen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'a yanıt verdi.

Yazılı açıklama yapan Beko, Erdoğan'ın "Grev tehdidi olan yere OHAL'den istifade ile anında müdahale ediyoruz" dediğini hatırlatarak, Erdoğan'ın OHAL'in kimlere hizmet ettiğini açıkça ve samimiyetle ifade ettiğini belirtti. Bu açıklamaların malumun ilanı ve itiraf olduğunu kaydeden Beko, AKP iktidarı döneminde 13, OHAL döneminde 5 grevin "milli güvenliği", "genel sağlığı" veya "finansal istikrarı bozucu" olduğu gibi gerekçelerle yasaklandığını ifade etti. . Beko, "Erdoğan'ın son açıklamaları, grev yasaklarının asıl gerekçesinin sağlık veya güvenlik değil işverenlerin çıkarlarının korunması olduğunu devletin en tepesinden teyit edilmesidir" dedi.

Beko açıklamasında “Anayasa'nın 104. maddesine göre "Cumhurbaşkanı Devletin başıdır" ve bu sıfatla "Anayasa'nın uygulanmasını" gözetir. Cumhurbaşkanının görev ve yetkilerini tanımlayan bu ifadeler son referandumda da korunmuştur. Yani Cumhurbaşkanı'nın görevi anayasal bir hakkı tehdit olarak ilan etmek değil uygulanmasını gözetmektir. Bir partinin genel başkanı kimliğiyle yabancı sermaye temsilcilerinin desteğini alma arzusu, Cumhurbaşkanı kimliğinin yüklediği anayasal görev ve yetkilerin yok sayılması hakkını vermez." dedi. 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü