Anasayfa EMEK “OHAL-KHK rejimine boyun eğmeyeceğiz, birlikte kazanacağız”

“OHAL-KHK rejimine boyun eğmeyeceğiz, birlikte kazanacağız”

Salı, 18 Temmuz 2017 14:34
Yazdır PDF

kesk izmir de khk ihraclarini protesto etti 322080 1İzmir: Bir yılını dolduran OHAL ve KHK’lerle birçok emekçi ihraçları devam ediyor. OHAL uzatılırken yayınlanan 692 sayılı KHK ile birçok yerde olduğu gibi İzmir’de de emekçilerin ihraç edilmesine tepki gösterildi.  

Bugün İzmir Büyük Şehir Belediyesi önünde KESK Şubeler Platformu’nun çağrısı ile bir araya gelen kitle “KHK’lar gidecek biz kazanacağı” mesajı verdi.

İhraçlarınıza, açığa almalarınıza, sürgün ve cezalarınıza Teslim olmayacağız!” yazılı pankartın açıldığı eylemde kitle sloganlarla belediye önünde bir araya geldi.

KHK’lar gidecek biz kazanacağız”, “Asla yalnız yürümeyeceksin” “Direne direne kazanacağız” vb sloganlar haykıran kitle adına basın açıklaması okunmadan önce İzmir’de farklı sendikalardan ihraç edilen emekçiler birer konuşma yaptı. Konuşma yapan emekçiler mücadeleye bulundukları her alanda bundan sonra daha güçlü bir devam edeceklerinin altını çizdi.

 

İhraçlar hukuksuz

KESK Şubeler Platformu Dönem Yürütmesi sözcüsü ve BES İzmir Şube Başkanı Mustafa Güven’nin yaptığı açıklamada, “Tüm bu antidemokratik ihraç kararlarına, baskılara karşın bu ülkenin onurlu ve mücadeleci kamu emekçileri olarak boyun eğmeyeceğiz” dedi.

Güven, 110 bini aşkın kişinin KHK’lar kapsamında kamudan ihraç edildiğini, son KHK ile İzmir İBB’nden, Tüm Bel-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Çağdaş Yazıcı’nın da aralarında olduğu 8’i Tüm Bel Sen üyesi 17 kişi, sağlık işkolundan 2’si SES üyesi olmak üzere 31 kişi, BTS üyesi 1 kişi Haber-Sen üyesi yine 1 kişinin yargısız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edildiğini dile getirdi.

Güven tüm ihraçların hukuksuz olduğunu belirterek, “darbe teşebbüsü”nün tek adama diktatörlüğüne nasıl vesile olduğunu belirtti.

 

Kamu emekçileri boyun eğmeyecek

Güven AKP iktidarının tek derdinin OHAL-KHK rejimini kalıcı kılınmak için tüm ”engelleri” kaldırılmak istendiğine dikkat çeken Güven şunları ifade etti: “Bunun için yoksullaştırıldığı halkın enflasyona ezdirmekten işçinin grevini yasaklamaya, kamu emekçilerinin sınırlı iş güvencesini yok ederek kapı kuluna çevirmekten, emeği ile geçinen kesimlerden aldığı vergileri, işsizlik fonunu, halkın-kamunun kaynaklarını, varlık fano adı altında patronlara teşvik kıyağı olarak aktarmaya kadara elimizde kalan son haklarımıza, son kuruşumuza dahi göz diken saldırı dalgasını tüm hızıyla sürdürmektedir” dedi.

Güven açıklamasını mücadele vurgusu ile sonlandırırken, tüm bu antidemokratik ihraç kararlarına, baskılara karşın bu ülkenin onurlu ve mücadeleci kamu emekçileri olarak boyun eğmeyeceklerini vurguladı.

Açıklama atılan sloganlar eşliğinde sona erdi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü