Anasayfa EMEK Hileli iflas veren REAL’in çalışanları: “Emeğimizi kuruşu kuruşuna istiyoruz”

Hileli iflas veren REAL’in çalışanları: “Emeğimizi kuruşu kuruşuna istiyoruz”

Pazar, 13 Ağustos 2017 15:50
Yazdır PDF

real iscileriH. Merkezi: İzmit’te Ocak ayında iflas ettiğini duyuran ve çalışanlarının haklarını gasp eden Real market, çalışanları tarafından yapılan eylemle protesto edildi, çalışanlar “Yılların emeği ve çocuklarımızın geleceği olan tazminatlarımızın kuruşu kuruşuna ödenmesi için sonuna kadar mücadele etmeye kararlıyız” dedi.

2000 yılından beri faaliyet gösteren İzmit’in ilk hipermarketi Real, Ocak ayının başında ekonomik nedenlerden dolayı atanan kayyımdan sonra iflas ettiğini açıklamış, iflastan sonra 2 mağazasını kapatan REAL hipermarket çalışanları haklarını alamamıştı. Hukuksal alanda hak mücadelesi veren yaklaşık 95 İzmit şubesi REAL Hipermarket çalışanı, bugün yürüyüş yaptı. Kandıra Sapağı’ndan başlayan yürüyüş, 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’na oradan da REAL Mağazası önüne gelerek basın açıklamasıyla son buldu.

 

“Hileli yöntemlerle REAL’in iflası verildi”

Burada çalışanlar adına açıklama yapan Büşra Bulut, “Beğendik Grubu’nun borç toplamı 142 milyon 201 bin TL olarak açıklanırken, Real Hipermarketlerin sadece 713 bin TL olarak gösterilmiştir. Bu tabloya göre, asıl iflasını vermesi gereken ‘Beğendik’ grubu iken bunun yerine REAL Hipermarketlerinin, hileli yöntemlerle, içinin boşaltılarak, mallarının ara ara en sonunda toptan, Beğendik Mağazaları’na aktarılarak, kapatılmasının ve iflasını ilan edilmesinin mantığı var mı” dedi.

 

“Emeğimizi kuruşu kuruşuna istiyoruz”

Çalışanlarının ailelerinin de destek verdiği eylemde konuşan Bulut “Şu anda şirketimizin önünde ve içinde asılı olan tabelalara bir bakın. Ne diyor; tadilat nedeniyle kapalıyız. O zaman neden iflas verdiniz. Emeğinden başka kazancı olmayan yüzlerce insan, kazanılmış haklarını da sulandırarak işten çıkartınız. Yılların emeği ve çocuklarımızın geleceği olan tazminatlarımızın kuruşu kuruşuna ödenmesi için sonuna kadar mücadele etmeye kararlıyız” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Polisin yoğun abluka oluşturduğu eylemde açıklamanın ardından “Bunun hesabını kim soracak” sorusuna işçiler hep bir ağızdan “Hesabını biz soracağız” dedi. Eylem Kocaeli halkına ve yıllardır REAL Hipermarketi’nden alışveriş yapan müşterilere destek çağrısı ile sonlandı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 162 1

Alt Menü