Anasayfa EMEK Sayacılar, ayakkabı tekellerine karşı iş bıraktı

Sayacılar, ayakkabı tekellerine karşı iş bıraktı

Salı, 19 Eylül 2017 10:45
Yazdır PDF

sayacılar 18Eylül2017İstanbul’da İkitelli, Esenyurt, Beylikdüzü, Merter başta olmak üzere 16 bölgede faaliyet gösteren yüzlerce sayacı, Pierre Cardin, M.P. gibi büyük ayakkabı firmalardan saya başına aldıkları ücretin artırılması talebiyle iş bıraktı. Yaptıkları işe göre parça başına yüzde 25 ila yüzde 40 arasında zam isteyen sayacılar bir hafta boyunca makineleri çalıştırmayacak. Bugüne kadar birlikte hareket edemedikleri için büyük firmaların dayatmalarına sessiz kaldıklarını dile getiren sayacılar, “Birlikte hareket edersek hakkımızı alırız” diyor. Eyleme Suriyeli sayacılar de destek veriyor.

“Kiraları veremiyoruz”

Saycıların İkitelli’de iş bıraktığı sanayi sitelerinden biri olan 3 bine yakın saya atölyesinin bulunduğu AYMAKOOP’ta sabah saatlerinde bir araya gelen 50 sayacıdan biri olan Ali Akdağ 2001’den beri aynı fiyatla çalıştıklarını, artık üstesinden gelemediklerini ve zarar ettiklerini anlatıyor. Akdağ “BAĞ-KUR ücretimizi, yanımızda çalışan varsa onların sigortalarını bile ödeyemiyoruz. Gece gündüz çalışıyoruz, hiçbir şey kazanamıyoruz” diye konuştu.

İş yaptıkları büyük firmaların kendilerine köle gözüyle baktığını ifade eden Akdağ iş bırakma nedenlerini şöyle anlattı: “Ben niye sabah 8’de gelip akşam 10’a kadar çalışayım? Ben bu işi yapmadığım takdirde sen hiçbir şey yapamazsın. Bu kadar insan niye toplandı? Hepsinin sorunu var ve işin içinden çıkamıyorlar. Kirasını veremiyor, çoluk çocuğuna bakamıyor. Çalışanlarına da bir şey veremiyor. Niye insan bu eziyeti çeksin? Ben sabaha kadar yatamıyorum stresten. Eve gidiyorum çocuklarımı göremiyorum.”

Parça başı yüzde 40 zam istediklerini belirten Akdağ, “Bir hafta çalışmayacağız. Bir haftanın sonunda da ne yapacağımıza karar vereceğiz ama biz birlikte hareket edeceğiz, zam almadan bu işten vazgeçmeyeceğiz. Bir hafta sonunda talebimizi kabul eder sözleşme yaparlarsa işbaşı yaparız. Ama yapmazlarsa işe başlamayacağız” dedi.

“Daha çok çalışmak zorunda kalıyoruz”

“Biz artık çalışmaktan yorulduk” diye söze başlayan Alim Şahin bundan 10 sene öncesine kadar iyi durumda olduklarını ifade etti. Şahin, “Şimdi biz sabahın köründe gelip akşam 21.00’de çıkacağız ama diyoruz ki ‘1 saat daha kalalım.’ Niye? Para yok çünkü. Biz hep fedakarlık yapıyoruz ama kazanan bizler değiliz. Hep büyükler kazanıyor” dedi.

40 yaşındaki Şahin ve şöyle devam etti: “İşi bırakıp çıktığımız zaman işler acil şu acil bu acil. Ne düğüne gidebiliyoruz ne cenazeye. Biz çok çalışıp az kazanmaktan yorulduk. Buna bir dur demek istedik. İşler kesat olduğunda da kazanamıyoruz, iş yoğun olduğunda da.”

“Artık ailemize vakit ayırmıyoruz”

2008’de aynı fiyata saya diktiklerini vurgulayan Şahin, “9 sene içerisinde her şeye zam geldi. Bizim yüzde 40 zam almamız lazım ki kayıplarımız karşılansın. Bırak 9 seneyi 4 sene önce benim 40 metrekarelik dükkanımın kirası 300 liraydı, bugün 550 lira. İçtiğimiz damacana su 3 liraydı, şu an 6 lira. Ekmek 50 kuruştu şimdi 1.25 lira. Kullandığımız bobinler 5 liradan 12 liraya, yapıştırıcılar 20 liradan 45 liraya çıktı. Her şeye zam gelip saya fiyatına zam gelmeyince biz geçinebilmek için daha çok çalışmak zorunda kalıyoruz. 1 saat diye diye bu günde birkaç saate çıktı. Hep kendi ailemizden zaman çaldık” diye konuştu.

İş bırakma eylemine devam edeceklerini belirten Şahin, “Artık ailemize vakit ayıramıyoruz. Bizim istediğimiz zamla büyük firmalar bir şey kaybetmez. Biz de istediğimizi alana kadar devam edeceğiz. Sayacılar şu an ayağa kalktı, kolay kolay oturmaz.”

Kaynak: Evrensel


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 162 1

Alt Menü