Anasayfa EMEK Deriteks, “Vergi adaletsizliği son bulmalıdır”

Deriteks, “Vergi adaletsizliği son bulmalıdır”

Cumartesi, 30 Eylül 2017 10:58
Yazdır PDF

deritesks vergi zammı geri çekilsinH. Merkezi: Deriteks Sendika Yönetim Kurulu vergi adaletsizliğine ilişkin bir açıklama yayımlayarak, “Yeni vergi düzenlemelerinin çalışma hayatına olumsuz etkileri olacaktır. Kıt kanaat geçinen ve ciddi borç yükü altında olan emekçilerden daha fazla vergi alınmasını düzenleyen tüm düzenlemeler geri çekilmelidir” dedi.  

Deriteks Sendika Yönetim Kurulu bir vergi adaletsizliğine ilişkin bir açıklama yayımlayarak, “Başbakan Binali Yıldırım’ın 4 Ekim 2016 yılında açıkladığı 2017-2019 Orta Vadeli Program’da toplam vergi yükünün kademeli olarak azalacağı öngörülmüştü” dedi.  Açıklamanın üzerinden bir yıl geçmişken Maliye Bakanı tarafından yeni bir orta vadeli program açıklandığına dikkat çeken Deriteks Sendika Yönetim Kurulu, bu programa göre vergi yükünün kademeli düşmesi gerekirken ücretlilerin vergi diliminden %30’a çıkarıldığını söyledi. Motorlu taşıtlar vergisinin %40 artırıldığını belirten Deriteks Sendika Yönetim Kurulu, kurumlar vergisinin ise %20’den %22’ye çıkarıldığını kaydetti.

 

Bu uygulama derhal geri çekilsin

İşçilere ve emekçilere yapılan vergi zammının, sermaye kesimlerine yapılan zamdan daha fazla olduğunu dile getiren Deriteks Sendika Yönetim Kurulu, hali hazırda bulunan adaletsiz vergi düzenlenmesinin daha da adaletsiz hale getirildiğini söyledi.

Deriteks “Konfederasyonumuzun da ücretli çalışanlar üzerindeki vergi adaletsizliğine sürekli vurgu yapmasına ve hükümet nezdinde çeşitli girişimlerde bulunmasına rağmen maalesef hükümet tam aksi yönde bir kararla ücretli çalışanlar üzerindeki ağır vergi yükünü daha da artırma kararı almıştır” dedi.

Vergi adaletsizliğine yol açan önemli sorunlardan birinin de kayıt dışı ekonomi olduğunu belirten Deriteks Sendika Yönetim Kurulu, kayıt dışı ekonomi ile yeterli mücadele edilmediğine de vurgu yaptı.

Vergisini düzenli ödeyenlere yönelik kolaylaştırıcı ve teşvik edici politikalar yerine ceza gibi sunulan yeni vergi zamlarının haksız rekabet ortamını daha da derinleştirmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getiren Deriteks Sendika Yönetim Kurulu, bu vergi politikasının kayıt dışı çalışmayı arttıracağına da dikkat çekti.

Deriteks Sendika Yönetim Kurulu, “Yeni vergi düzenlemelerinin çalışma hayatına olumsuz etkileri olacaktır. Kıt kanaat geçinen ve ciddi borç yükü altında olan emekçilerden daha fazla vergi alınmasını düzenleyen tüm düzenlemeler geri çekilmelidir” dedi.

Bu uygulamanın derhal geri çekilmesini isteyen Deriteks Sendika Yönetim Kurulu, işçiler ve emekçiler üzerindeki ağır vergi yükünün adaletli bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini belirtti.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 162 1

Alt Menü