Anasayfa EMEK Kamu emekçileri Kadıköy ve Bakırköy’de eylemlerini sürdürüyor

Kamu emekçileri Kadıköy ve Bakırköy’de eylemlerini sürdürüyor

Cumartesi, 30 Eylül 2017 17:11
Yazdır PDF

kamu emekçileri 32. haftaH. Merkez: “Ekmeğimiz ve onurumuz için direnmeye devam edeceğiz”  şiarıyla KHK ihraçlarına karşı eğitim emekçileri eylemlerine bu haftada Kadıköy ve Bakırköy'de devam etti.

OHAL kararnamesi ile ihraç edilen kamu emekçileri işlerine geri dönmek için İstanbul'da Kadıköy Altıyol ve Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda başlattığı eylemin 32. haftasında bir araya geldi.
Kadıköy Altıyol'da "Haksız hukuksuz ihraçlara hayır. İşimizi geri alacağız” yazılı pankartla buluşan kamu emekçileri açlık grevinin 206. günündeki tutuklu kamu emekçilerin Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın da fotoğraflarını taşıdı.

“KHK'lar gidecek biz kalacağız”, “AKP'nin memuru olmayacağız" sloganlarının atıldığı eylemde basın açıklamasını ihraç edilen öğretmen Mehmet Sarı okudu.

Çalışma hayatları boyunca kamu emekçilerinin hakları için mücadele ettiklerini söyleyen Sarı, bu muhalif kimliklerinden dolayı ihraç edildiklerine dikkat çekti. AKP'nin tüm devlet kurumlarını parti organına çevirdiği, gerici kadrolaşmaya gittiği, eğitimde gericileşmeyi hızlandırdığı, Gülen cemaati ile mücadele yalanıyla devrimci, demokrat kesimlere saldırılar yönelttiğinin altını çizen Sarı, Eğitim-Sen'li öğretmenlerin de sürgün edildiği ifade edildi.

 

“TEOG bir oldubitti ile kaldırıldı”

Bir oldubittiyle TEOG'un kaldırıldığına ve eğitim müfredatının alabildiğine gericileştirildiğini kaydeden Sarı, “Eğitim ya imam hatip ya özel okul ikilemine sıkıştırılmaktadır" denildi. Grev yasakları, varlık fonu, zamlarla "toplumun geniş kesimlerinin yoksulluğu, çaresizliği ve sefaleti pahasına, küçük bir azınlığın servetine servet kattığına” belirten Sarı, Gülmen ve Özakça'nın açlık grevinin 206. gününde olduğu hatırlattı.

Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda ise ihraç edilen kamu emekçileri “İşimizi, ekmeğimizi geri alacağız” yazılı pankart açtı.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevlerinde 206. gününde olduklarına dikkat çeken ve tutsak KESK üyelerinin serbest bırakılmasını isteyen dövizler de alanda taşındı.

 

Bakırköy’de eğitim emekçileri, “Karanlığı delerek meydanlara, alanlara çıktık”

bakırköy eğitim emekçileriEylemde konuşan ihraç edilen kamu emekçisi Muhammed Sevinçtekin, işçi ve emekçilere seslendi. Sevinçtekin haksızlığa karşı mücadele eden kamu emekçileri olduklarını ifade ederek sözlerine başladı. OHAL koşullarında direnişe başladıklarını belirterek “Karanlığı delerek meydanlara, alanlara çıktık” dedi. KHK ihraçlarını teşhir eden Sevinçtekin, AKP'nin kendisine biat etmeyen emekçileri işten attığına değindi. “Ekmeğimiz ve onurumuz için direnmeye devam edeceğiz” diyerek, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın geçtiğimiz gün görülen duruşmasına da değindi.

Bir tiyatronun oynandığını belirten Sevinçtekin, Semih Özakça'nın savunmasında sarf ettiği sözleri hatırlattı. “Bedel ödedik, ödemeye de devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 162 1

Alt Menü