Anasayfa EMEK Taşkın Tekstil’de sendikalı işçiler sorgu odalarında tehdit ediliyor!

Taşkın Tekstil’de sendikalı işçiler sorgu odalarında tehdit ediliyor!

Pazartesi, 29 Ocak 2018 15:50
Yazdır PDF

sendikali isciler sorgu odalarinda tehdit ediliyor 420323 5H. Merkezi: Batman Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Taşkın Tekstil’de Dev Tekstil üyesi işçiler akıl almaz baskılarla karşılaşıyor. Daha iyi çalışma koşulları ve daha iyi bir ücret alabilmek için anayasal hakları olan sendikalı olma hakkını kullanan Taşkın Tekstil işçilerinin Dev Tekstil’den istifa etmeleri için firma patronları tarafından bin bir türlü baskı metotlarına maruz kalıyor.

İzmir Çiğli Organize’ de bulunan Üniteks adlı firmadan iş alan Taşkın Tekstil, uluslararası alanda büyük bir tekstil tekeli olan H&M’in verdiği işleri yapıyor. Taşkın Tekstil patronları, Üniteks patronlarının da sendikayı istemediğini söylüyor.

 

İşçiler, ışıkları söndürülmüş odalarda sorgulanıyor, tehdit ediliyor!

Dev Tekstil’e üye olduklarından şüphelenilen diğer işçilerle birlikte, Taşkın Tekstil patronları tarafından fabrika içerisinde bulunan, yönetime ait bir odada, korkutmak ve kimsenin görmemesini sağlamak amacıyla ışıklar söndürülerek sorguya çekilen işçiler, o karanlık sorgu odasında üç kardeşin kendilerine sanki öldürecekmiş gibi baktıklarını söylüyorlar. Sorgulanan işçilerden sendikadan istifa etmelerinin yanı sıra başka kimlerin sendikaya üye olduklarını sorarak, onlardan isim istenmektedir. Karanlık sorgu odalarında tehdit edilen işçiler korkutularak yıldırılmaya, sendikalı olmaktan vazgeçirilmeye çalışılmaktadır.

Bu sorgularda tehditlere, psikolojik baskılara maruz kalan işçiler, Dev Tekstil’den istifa ettirilmeye çalışılıyor. Baskılara, psikolojik işkenceye dayanamayan işçilere kendi istekleriyle işten çıktıklarına dair evraklar imzalatılıyor. Bu baskılar sonucu kimi işçiler kıdem, ihbar vb. tazminatlarını bırakarak işten çıkmak zorunda kalırken, işsizlik sigortadan da faydalanamayacak.

 

İşçilerin aileleri fabrikaya getiriliyor

Bölgede aile bağlarının güçlü olmasını fırsat bilen Taşkın Tekstil patronları bunu kötü amaçları için kullanıyorlar. İşçileri Dev Tekstil’den istifa ettirebilmek için ailelerini, fabrikaya getirterek gözdağı veriyor, işçiler üzerinde manevi baskı yaratmaya çalışıyor. Sendikaya üye olan işçilerin ailelerine; sanki işçiler karanlık bir suç örgütüne üye olmuşlar gibi, suç işlemişler gibi telkinde bulunarak sendikadan istifa etmelerini sağlamaya çalışıyorlar.

 

Anayasal haklarını kullanan işçileri savcılığa şikayet etmekle tehdit ediyorlar

Taşkın Tekstil patronları sorgu odasında tehdit ettikleri işçilere; yaptıklarının suç olduğunu, onları savcılığa şikâyet edeceklerini söyleyerek tehdit etmektedir. Taşkın Tekstil patronları açıkça suç işlemekte, işçilerin anayasal hakkını kullanmasını engellemektedir.

İşçilere dönük sendika düşmanlığından vazgeçilmesi çağrısında bulunan Dev Tekstil ise, Çalışma Bakanlığı’ndan, gerekte ilgili adli mercilerden Taşkın Tekstil firma sahiplerinin işlediği bu suç karşısında gerekli hukuksal işlemlerin başlatılması yönünde çalışacaklarını belirtti.