Anasayfa EMEK Türk Metal ile MESS uzlaştı

Türk Metal ile MESS uzlaştı

Salı, 30 Ocak 2018 17:26
Yazdır PDF

messH. Merkezi: MESS ile Türk Metal arasında dün akşam başlayan ve 12 saat süren görüşme sonucuna göre yüzde 24,60 oranında zam ile anlaşma sağlandı.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal arasında dün saat 18.00’da başlayan görüşme bu sabaha karşı 06.00’da sonuçlandı.

Türk Metal’in yaptığı açıklamada, “MESS ile yürütülen Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri tamamlanmış ve sözleşme bağıtlanmıştır” denildi.

Evrensel’in haberine göre Türk Metal Başkanı Pevrul Kavlak’ın sözleşmenin ayrıntılarına ilişkin açıklamaları şöyle:

* Sözleşme 2 yıllık imzalandı

* Çekme gereğince 31 Ağustos 2017’deki saatlik ücretler, 1 Eylül 2017’den itibaren geçerli olmak üzere 9 liraya çekilecek.

* Herkese seyyanen 1 lira 60 kuruş verilecek.

* Kıdem zammı her yıl için 30 lira olacak. Kıdem zammı 15 yılda sınırlı tutulacak ama 15 yıl ve üzeri kıdemli işçiler, kıdem zammı olarak aylık 450 lira alacak. Ayrıca kıdem zammını 1 Ocak 2017’den önce iş başı yapan herkes alacak.

* Sosyal haklar haricinde 1 yılını dolduran her işçi, en az 510 liradan başlayan ve 930 liraya kadar giden kazanım elde edecek. Bu zamların ortalama getirisi yüzde 24.63 oldu. * Bunun açılımı da şöyle: Çekmeden yüzde 1.18, seyyanen zamdan yüzde 15.83, kıdem zammından ise yüzde 7.62.

* Sosyal haklarla alınan zam oranı ise yüzde 23 oldu. Bunun getirisi aylık 50 lira 91 kuruş. Bunun da totalde aylık getirisi yüzde 1.68.

* Zam oranları ile sosyal yardımların kümülatif toplamı yüzde 26.31.

* Zamlar işe giriş yılına göre değişiklik göstermekte.

* Toplusözleşmeyle gelen 3 ek hak geldi. ilki tamamlayıcı sağlık sigortası.

* Maddi getirisi yıllık 480 lira.

* İkincisi kayınvalide ve kayınbaba vefatında 3 günlük izin.

* Üçüncüsü ise saat başı yüzde 8 postabaşı tazminatı.

 

Birleşik Metal-İŞ’te Sözleşme İmzaladı

MESS saat 10.00’da Birleşik Metal-İş ile de bir araya geldi. Birleşik Metal-İş de aynı sözleşmeye imza atarken, twitter adresinden de duyurdu.

İmzalanan bu sözleşmenin, grev yasaklarına rağmen "grev yasağınızı tanımıyoruz" diyen metal işçilerinin kazanımı olduğunu belirten Birleşik Metal-İş, "Bu sözleşme, kararlı bir şekilde direnen, taviz vermeyen metal işçisinin ve bu mücadeleye önderlik eden Birleşik Metal-İş Sendikasının kazanımıdır. Tüm metal işçilerine hayırlı olsun" şeklinde konuştu.

Daha önceki sözleşmelerde imza kararını Merkez TİS Komisyonunu toplayarak alınırken, bu sözleşmede temsilciler aranarak onayları arandı. İşyerlerinde komiteler kuran işçiler ise bu yönteme tepki gösterdi.  

Sadece temsilcilere değil komitelere de sorulması gerektiğini söyleyen işçiler, “Başından beri yürüyen ısrarlı mücadele MESS’i dize getirdi ama yöntem olarak temsilcilerle birlikte komitelere danışılmaması kabul edilemez” dedi. 

Ne olmuştu?

MESS ile 4 aydır süren 2017 – 2019 dönemi Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş, Türk-İş’e bağlı Türk Metal ve Hak-İş’e bağlı Çelik-İş sendikaları 2 Şubat’ta greve gideceklerini duyurmuştu.

Bunun üzerine Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’ndan (MESS) lokavt kararı gelmişti.

Grevin başlamasına kısa bir süre kala ise Bakanlar Kurulu’ndan grevin yasaklanması kararı gelmişti.