Anasayfa GENÇLİK Mersin YDG alt konferans gerçekleştirildi

Mersin YDG alt konferans gerçekleştirildi

Cumartesi, 17 Aralık 2016 18:00
Yazdır PDF

ftoMersin: Yeni Demokrat Gençlik okurları Mersin’de alt konferans gerçekleştirdi.

Yeni Demokrat Gençlik okurları Mersin’de 24-25 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 11. Konferans öncesi alt konferans örgütledi.

Alt konferans devrim ve komünizm şehitleri şahsında bir dakikalık sayı duruşuyla başladı. Saygı duruşu sırasında “Vartinik’te Bir Köm” şiiri okundu.

Aktarımlar ve tartışmalar

Geçmiş süreç sunumuyla başlayan alt konferansta, alanın özgün geçmiş süreci, YDG’nin örgütlediği kampanyalar ve bu kampanaların süreç içerisinde taşıdıkları önem konuşuldu.

Geçmiş süreç sunumunun ardından Kadın Sunumuna geçilerek yine özgün kadın sunumu içersinde geçmiş süreç aktarımı sonrası, politik gündem tartışmalarında; OHAL KHK’leriyle birlikte kadınlara yönelik artan baskılar, bu süreçte kadınların direnişleri, yükselen genç kadın potansiyeli, YDG’li Kadınlar’ın süreçteki faaliyetleri, genç kadın potansiyelinin örgütlü bir güce dönüştürülebilmesi tartışıldı.

Ayrıca YDG’li Kadınlar’ın kurumsallaşması ve devrimci kurumlar içerisindeki erkliğin yenilmesi, kadınların daha çok politikleşmesi ve örgüt içerinde daha çok inisiyatifleşmesinin önemi tartışıldı.

Politik gündem aktarımı sonrasında ise; 7 Haziran süreci sonrası çözüm sürecinin sona ermesi ve o süreçten bu yana yaşanan siyasi soykırımlar ve katliamların da 15 Temmuz süreci ve sonrasından ayrı tutulamayacağı konuşuldu.

Bu süreçte kadınlar ve LGBTİ+lar üzerinde artan cinsiyetçi baskılar ve söylemler konuşuldu. OHAL’in ilanıyla birlikte halk üzerindeki baskıların artması, hapishanelerde uygulanan işkence ve şiddetin özellikle kadın tutsaklar üzerinde uygulanması, muhalif her kesimin sindirilmeye çalışılması, muhalif medyaya olan baskılar ve tutuklamalar, KHK’ler ile kapatılan dernekler, kayyum atamaları ve bu süreçte devrimcilerin ise nasıl bir tavır sergilemesi gerektiği konuşuldu.

Politik gündem aktarımı ve tartışmalarından sonra alt konferans sonlandırıldı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü