Anasayfa GENÇLİK DTCF’de YDG’nin OHAL stickerına Dekan-Polis-ÖGB baskısı

DTCF’de YDG’nin OHAL stickerına Dekan-Polis-ÖGB baskısı

Perşembe, 22 Aralık 2016 10:12
Yazdır PDF

dtcfde ohal calismasina tekiAnkara: “OHAL’de Direnmeli” kampanyasına devam eden YDG okurlarının Ankara Üniversitesi DTCF’de yaptığı sticker çalışması, Dekanlık-polis-ÖGB aracılığıyla hedef haline getirildi. Stickerda “OHAL” yazılmasının rahatsız ettiğini belirten YDG okurları süreci yenidemokratgenclik.com sitesinde şu şekilde anlattı:

“OHAL’in etkisi söz söyleme hakkının gasp edildiği, politikleşmenin ve sorgulamanın önüne geçilmek istendiği üniversitelerde de görülüyor. Üniversiteler demokratik-bilimsel eğitim tarzının uygulandığı, gençliğin dinamizmini ortaya koyarak geliştiği bir yer haline dönüştürülmek yerine sistemin tüm baskı ve sindirme politikalarını uygulamaya koyduğu bir ortama dönüştürülmeye çalışılıyor.

21 Aralık Çarşamba günü Yeni Demokrat Gençlik okurları Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde sticker çalışması yaptı. Kısa süre sonra ÖGB’ler yanlarına gelerek “Polis okulu arayarak yapılan sticker çalışmasının kaldırılmasını istedi. Stickerların sökülmemesi halinde okula polisin girecek. Stickerlara müdahale edilecek” dedi.

Bu durumun dekanlığa da iletildiğini söyleyerek YDG okurlarına yarım saat süre tanındığını belirttiler. Dekanlık bu çalışmanın kaldırılmaması durumunda okul tarafından soruşturma açılacağını söyleyerek polisin tavrını takındı. Stickerların sorun haline dönüşmesine sebep olarak üzerinde “OHAL” yazması gösterildi.

 

“OHAL’de direnmeli”

Bugün DTCF’de ülke gündeminin en sıcak hali hakkında özgürce düşüncelerimizi tartıştırabilmemiz engellenmeye çalışılıyor. Yarın ise bu tartışmaları oluşturabileceğimiz ortamları yok etmek isteyeceklerdir.

Gençlik sindirme politikalarına karşı üniversitelerde örgütlü gücünü oluşturabilmelidir. Devletin tüm faşist sindirme ve baskı politikalarına karşı inat ve dirençle OHAL’de direnmeli!”


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü