Anasayfa GENÇLİK “OHAL’e, KHK’lara karşı gençlik var!”

“OHAL’e, KHK’lara karşı gençlik var!”

Perşembe, 09 Şubat 2017 17:52
Yazdır PDF

genclik var kadikoy eylemH.Merkezi: AKP tarafından çıkarılan son KHK’lar ile bir kez daha yüzlerce kamu emekçisi, akademisyen görevinden uzaklaştırıldı.

OHAL süresince çıkarılan KHK’lar kapsamında yüzlerce eğitmen, akademisyen, bilim insanı muhalif oldukları gerekçesi ile mesleğinden edilmiş, gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

Son çıkarılan KHK’lar ile yüzlerce akademisyen, bilim insanı mesleğinden edildi. Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda bir araya gelen “Gençlik Var” bileşenleri ve akademisyenler, OHAL ve KHK’lara “Hayır” dediklerini bir kez daha duyurdu.

 

“KHK’lar geleceğimizi hedef alıyor”

Eylemde “OHAL'e ve KHK'ye karşı Gençlik Var” yazılı pankart açan gençler, “Üniversitenin özgürlüğü için gençlik var” yazılı dövizlerde taşıdı.

Gençlik Var adına basın açıklamasını okuyan Ebru Nalbant, son KHK ile yüzlerce akademisyenin mesleğinden ihraç edildiğini ifade etti. Mesleğinden ihraç edilen 330 akademisyenden 115’inin barış bildirisine imza atan akademisyenler olduğu belirtilen Nalbant, bilim insanlarının üniversitelerdeki görevlerinden uzaklaştırıldığını söyledi. Nalbant, “Üniversitelerdeki söz konusu KHK kıyımı, esasta üniversiteyi, bilimin özgürlüğünü ve akademinin geleceğini ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır” dedi.

 

“Her yerde HAYIR demeye çağırıyoruz”

OHAL süresince çıkarılan KHK’ların devrimci ve demokrat akademisyenleri hedef aldığını belirten Nalbant, “Kamu yararına bilim üreten üniversiteyi, bilimin özgürlüğünü istiyoruz. Başkanlık sisteminin üniversiteler için bilimsel eğitim ve özgür bilim imkânlarını tamamen yok edeceğini bilerek Başkanlığın karşısında, OHAL'in, KHK'ların karşısında her yerde 'Hayır' demeye çağırıyoruz” dedi.

Eylem “OHAL’e KHK’ya başkanlığa hayır” sloganları eşliğinde sonlandı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü