Anasayfa GENÇLİK Marmara’da faşist saldırı!

Marmara’da faşist saldırı!

Pazartesi, 13 Şubat 2017 13:43
Yazdır PDF

Marmarada faşist saldırıH. Merkezi: KHK’lerle yapılan ihraçları protesto etmek için Marmara Üniversitesi önünde açıklama yapan kitleye, sivil faşistler şişe ve taşlarla saldırdı.

Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’nde ihraçları protesto etmek amacıyla bir araya gelen akademisyen ve öğrencilere, sivil faşistler tarafından saldırı gerçekleştirildi. Üniversite içinde toplanan kitle sloganlarla kampüs önüne gelerek “Akademi Susturulamaz, Geri Döneceğiz” pankartını açtı.

Yapılan açıklamada, “Marmara Üniversitesi’nden 23 akademisyen ihraç edildi. Bu hükümetin temsilcileri dahi bu kararın arkasında duramadılar. Hükümetin temsilcileri suçu; topu YÖK’e attı. YÖK rektörlere attı. Biliyoruz bu suçu hep birlikte işlediler. Bu hukuksuzluğu hep beraber gerçekleştirdiler. Üniversitelerde rektörlükler adeta ispiyonculuk yaparak, isimler vererek bu şekilde bu sonucun ortaya çıkmasına neden oldular” denildi.

Açıklama devam ederken üniversite içerisinden bir grup ırkçı sloganlar eşliğinde taş ve şişeli saldırıda bulundu. Eyleme devam etmek isteyen akademisyen ve öğrenciler, daha sonra üniversite dışından da organize edilmiş bir başka grubun taş ve cam şişeli saldırısına uğradı. Bu sırada polisler de eylemcilere yönelik saldırma teşebbüsünde bulundu.

Açıklamanın ardından bir grup öğrenci ile birlikte içeriye giren KHK’lerle ihraç edilmiş olan akademisyenler, odalarındaki eşyalarını aldı.

Dışarıya çıkan akademisyenler ve öğrenciler, “Gün gelecek devran dönecek Marmara bizimle özgürleşecek” ve “Hocama dokunma, akademi isyanda” sloganlarını attı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü