Anasayfa GENÇLİK Gençlik Var’dan Hayır’lı atölye

Gençlik Var’dan Hayır’lı atölye

Cumartesi, 04 Mart 2017 09:15
Yazdır PDF

ankarada genclik varAnkara: Ankara Gençlik Var başkanlık sistemine karşı ve Hayır çalışmalarına dair Nisan Yayımcılık Ankara irtibat bürosunda bir atölye gerçekleştirdi.

Atölyenin ilk oturumunda güncel sürece ve bununla birlikte iktidar tarafından uygulanmak istenen başkanlık sistemine dair politik tartışma yürütüldü. Egemenlerin ezilenler üzerinde kurduğu baskı ve sömürü politikalarına değinilerek özelde yaşadığımız coğrafyaya yansımaları tartışıldı. Bu tartışmalar başkanlık sisteminin ülkemiz üzerindeki biçiminin, anayasa maddelerindeki değişikliklerin irdelenmesiyle geniş bir yelpazeye ulaştı. Tek adamlığın ve güçler birliğinin tek adamın elinde toplanmasıyla nasıl bir sistemin dayatıldığı ortaya konuldu.

 

“Toplumun her kesimini ilgilendiren ve etkileyen bir durum”

Gelinen süreçte gözaltı, tutuklama, ihraç, katliam furyasının hız kesmeden devam ediyor oluşu ile başkanlık sistemini dayatan iktidarın bir korku imparatorluğu yaratmaya çalıştığına değinildi. Bu aşamada ezilenlerin; dayatılan bu sisteme karşı öfkesinin ve yaşadığımız coğrafya üzerindeki ekonomik, sosyal, siyasi çelişkilerinin arttığı çıkarımında bulunuldu. Ezilenlerin çelişkilerinden doğan öfkesinden çekinen iktidarın bu aşamada korku imparatorluğu yaratırken kendi anayasasını ve başbakanını dahi güvenilir bulmayarak, temel hak ve özgürlükleri yerle bir eden fiiliyatını başkanlıkla meşrulaştırmaya çalışmasının üzerinde durularak “anayasa maddesindeki her değişiklik ve başkanlık sisteminin ülkemize uygulanmak istenen hali toplumun hemen her kesimini yakından ilgilendiren ve etkileyecek bir durumdadır” denildi.

Atölyenin 2. oturumunda Hayır çalışmalarının nasıl geliştirilebileceği ve Hayır çalışmaları kapsamında neler yapılabileceği üzerine tartışmalar yürütüldü. Kitleye giderken; a-p araçlarının kullanımında, dil ve üslupta geliştirici öneriler tartışıldı. Üniversitelerdeki Gençlik Var çalışmalarının değerlendirmesi yapıldıktan sonra atölye sonlandırıldı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü