Anasayfa Güncel Özgür Gelecek'ten Sırrı Öztürk İçin Mesaj

Özgür Gelecek'ten Sırrı Öztürk İçin Mesaj

Perşembe, 29 Ocak 2015 11:42
Yazdır PDF

sirri ozturkÖztürk’ün devrime inancı yayıncılık çizgimizde ısrardır

Sorun Yayınları Kolektifi kurucusu ve 15-16 Haziran direnişinin militan işçilerinde Sırrı Öztürk 27 Ocak itibari ile aramızdan ayrıldı. Yaşamı boyunca sınıf mücadelesine bağlılığı ve devrime inancıyla hayatına yön veren Sırrı Öztürk 83 yaşında mücadele yaşamını dostlarına ve yoldaş bıraktı.

Devrimci dayanışmanın simalarından olan Öztürk, devrimci mücadelenin bir tarihiydi. Faşist TC’nin zindanlarında direnen devrimci tutsakların yeri onun için bir başkaydı. Her seferinde tutsaklara yayınlar gönderir ve her seferinde “içerdekilere silah göndermemiz gerekir” diyerek tutsaklarla dayanışmanın önemine vurgu yapardı.

60 yıla ulaşan siyasi yaşamında sendikal örgütlenmelerde ve siyasi partilerde çalışan Öztürk, sayısız işçi örgütlenmeleri ve grevlerde görev yaptı. 1975’ten bu yana sürdürdüğü yayıncılık yaşamında da sayısız kereler yargılandı, tutuklandı, yayınladığı eserlerden dolayı aylarca hapis yattı. “Sorun Yayınları Kolektifi” içerisinde ele aldığı tüm yazılarda sosyalizmin sorunları konularını ele aldı, 30’dan fazla kitap yazıp yayınladı.

Yaşamında sendikal örgütlenmelerde çalışan Öztürk, Kocaeli Sendikaları Birliği’nin kuruluşunda yer aldı. 1962 yılında TİP’e üye oldu. TİP’te Yalova ilçe yöneticiliği ve Kocaeli il sekreterliği yaptı. 1963 yılında Türkiye Maden-İş üyesi oldu ve Türkkablo işyerinde baş temsilci seçildi. 1965-69 yılları arasında Türkiye Maden-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu’nda görev yaptı. 16 Şubat 1969’daki Kanlı Pazar olayında aktif olarak yer aldı ve ölümden döndü. 15-16 Haziran 1970 Büyük İşçi Direnişi’nde ön saflarda yer aldı ve tutuklandı.

Öztürk şimdi bir tarih olarak aramızdan ayrıldı ancak ayrılırken bize de bir tarih bıraktı. Eserleri ile tarihsel birçok veriyi bizlere bırakan yayıncılar dünyasının Sırrı abisi ölümsüzler kervanına katıldı.

Öztürk’ün ölümsüzlüğü onurumuzdur.

Devrime inancı yayıncılık çizgimizde ısrardır.  

Özgür Gelecek Gazetesi


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü