Anasayfa Güncel HDP Şırnex Milletvekili Leyla Birlik tahliye edildi

HDP Şırnex Milletvekili Leyla Birlik tahliye edildi

Çarşamba, 04 Ocak 2017 15:05
Yazdır PDF

HDP Şırnex Milletvekili Leyla Birlik tahliye edildiH. Merkezi: HDP Şırnex Milletvekili Leyla Birlik, 37 yıla kadar hapis istemiyle tutuklu yargılandığı davadan tahliye edildi.

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım'da tutuklanan HDP Şırnex Milletvekili Leyla Birlik'in tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşması Şırnak 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Silivri Hapishanesi'nde bulunan Birlik'in, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldığı duruşmada, mahkeme Birlik hakkında tahliye kararı verdi. Duruşmayı izleyen HDP Şırnex Milletvekili Aycan İrmez, Birlik hakkında verilen tahliye kararından sonra Birlik'in bugün Silivri Hapishanesi'nden tahliye edileceğini söyledi.

Leyla Birlik'in yargılandığı davada hazırlanan iddianamede, Birlik'in, "örgüte üye olma", "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme", "suç örgütlerinin isimlerini kullanarak tehditte bulunmak", "hakaret" ve "kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme ve yönetme" suçlarından 37 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

HDP'li vekil Birlik'in 10 ayrı basın açıklaması, gösteri ve yürüyüşe katıldığı belirtilen iddianamede, Birlik'in, Şırnex merkezde cenazesi zırhlı araca bağlanarak sürüklenen kayın biraderi Hacı Lokman Birlik için düzenlenen cenaze töreni ve yürüyüşe katılması da suç unsuru sayıldı.