Anasayfa Güncel Tutsak olan Yunan devrimci Pola Roupa açlık grevinde

Tutsak olan Yunan devrimci Pola Roupa açlık grevinde

Pazartesi, 09 Ocak 2017 09:52
Yazdır PDF

pola roupaH. Merkezi: Yunanistan'da Devrimci Mücadele örgütü lider kadrolarından olduğu iddia edilen Pola Roupa tutuklandı. Roupa, tutuklandıktan sonra 6 yaşındaki kızının yakınlarına verilmemesini protesto için açlık grevine başladı.

Yunanistan'da Devrimci Mücadele örgütünün liderler kadrolarından Pola Roupa Atina'da tutuklandı.

Uzun yıllardır hakkında arama kararı olan Roupa, tutuklandıktan sonra 6 yaşındaki kızının ailesine verilmeyerek, polis tarafından alıkonulmasını protesto etmek için açlık grevine başladı.

“Asla ödün vermeyeceğim”

Sistemin iflah olmaz bir düşman olduğunu ve ölünceye kadar öyle olacağını ilan etmiştir. Şimdi çocuğu bu savaşın ortasına koydular ve bana karşı intikam almak için onu cezalandırdılar. Çocuğumu kaçırdılar ve sabahın erken saatinde tutuklanmamızdan bu yana nerede olduğunu bilmiyorum” şeklinde avukatları aracılığıyla bilgi veren Pola Roupa,

Çocuğunun yakınlarına verilmesi talebiyle açlık ve susuzluk grevine başladığını dile getirdi.

Pola, “Ben ölünceye kadar düşman olmaya devam edeceğim. Ve asla ödün vermeyeceğim. Yaşasın Devrim!" şeklinde mesaj verdi.

Devrimci Mücadele örgütünün yöneticisi olduğu iddia edilen Roupa'nın, 2007 yılında ABD Büyükelçiliğine ve 2013 yılında Almanya Büyükelçiliğine bombalı saldırı düzenlediği, 2016 yılın Şubat ayında ise Pire'ye yakın hapishanede, helikopterlerle devrimci tutsakları kaçırmaya çalıştığı ayrıca çok sayıda banka soygununda yer aldığı iddia ediliyor.