Anasayfa Güncel Mahkeme katil polisi değil Ethem’i suçlu buldu

Mahkeme katil polisi değil Ethem’i suçlu buldu

Salı, 10 Ocak 2017 10:37
Yazdır PDF

ethem sarısülükH. Merkezi: Ethem Sarısülük’ün katledilmesine ilişkin sonuçlanan davada, mahkemenin gerekçeli kararı katil polisin ödüllendirildiğini bir kez daha ortaya serdi. Mahkeme, katili değil, eylemcileri ve Ethem’i suçladı.

Gezi İsyanı’nda Ethem Sarısülük’ün katledilmesine ilişkin davada, katil polis Ahmet Şahbaz’a verilen cezaya ilişkin Aksaray 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçesi açıklandı. “Polislere linç girişimi bulunduğu halde ve silah kullanma yetkileri bulunmasına rağmen diğer polislerin silaha sarılmadıkları” ifadelerinin yer aldığı kararda, katil polisin ateş ettiği davranışın kasıtlı olduğu gerçeğine değinilmedi. Bunun yerine Ethem’i ve eylemcileri “hükümeti devirmeyi amaçlamak” iddiasıyla suçlayan, polisin “meşru müdafa” hakkı olduğunu öne süren kararda, katil polisin silahının atılan taşlar nedeniyle namlusunun pozisyonunun değiştiği ve “meşru müdafaa” sınırının aşıldığı ifade edildi.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, mahkemenin Ahmet Şahbaz’ı yargılamadan çok Ethem Sarısülük’ü suçlamaya, Gezi eylemlerini mahkûm etmeye çalıştığı gözlenen kararda, eylemler için “hükümeti devirmeyi amaçlayan organize bir saldırı” değerlendirmesi yapıldı. Oysa Gezi eylemlerinin hükümeti devirmeye teşebbüs olduğu iddiasıyla İstanbul ve Ankara’da açılan davalar beraatla sonuçlanmıştı.

Aksaray 1. Ağır Ceza Mahkemesi; 19 Aralık 2016 tarihinde verdiği kararda, Ahmet Şahbaz’ı “meşru müdafaa sınırlarının kast olmaksızın aşılması suretiyle ölüme neden olmak” suçundan 1 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Bu cezayı 10 bin 100 TL adli para cezasına çeviren mahkeme, gerekçeli kararını dün açıkladı. Eylemin kasten adam öldürme olmadığını savunan mahkeme, Şahbaz’ın niyetinin bu olması halinde Ethem’i değil daha öndeki “kel göstericiyi” hedef almasının gerektiğini iddia etti. Polislerin yoğun şekilde taşlı saldırıya uğradığında, özellikle iki alanda linç girişimi bulunduğu ahvalde ve Polis Vazife ve Salahiyet Yasası’nın 16. madde anlamında silah kullanma yetkileri bulunmasına rağmen silaha sarılmadıkları belirtilen kararda, Ahmet Şahbaz’ın Ethem Sarısülük’ü vurduğu zaman diliminde neler yaşandığı anlatıldı. Kararda, sanığın göstericilere yaklaşmasından silahını 3. kez ateşlemesine kadar geçen süre içerisinde 10 adetten fazla taş atıldığı savunuldu. Mahkeme eylemin meşru müdafaa olduğunu ileri sürdü.

Mahkeme, bu kanaate varırken Sarısülük’ün dahi taşlı saldırıya iştirak etmesi, ölenin somut olaydan bir süre önce yerden taş topladığı ve attığı taş sayısı, basit bir gösteri yürüyüşü olmayan Gezi olayları bağlamının birlikte değerlendirildiğini kaydetti. Gezi eylemlerine ilişkin içerisinde Sarısülük’ün farklı tarihlerdeki görüntülerini de içeren kayıtlar sanık lehine “delil” olarak gösterildi.

Suç tarihinde meydana gelen olayın basit, barışçıl, sıradan bir protesto gösterisi olmadığı ileri sürülen gerekçede, şu kanıya varıldı:

“...basit bir gösteri yürüyüşü olduğuna ilişkin beyanların gerçeği yansıtmadığı, normal gösterilerden farklı olarak gösterici sayısının polis sayısından çok fazla olduğu, gösteri boyutunu aştığı, yakma, yıkma, zarar verme, linç etme, şiddet içeren, hükümet karşıtı ve hükümeti devirmeyi amaçlayan, marjinal ve radikal gruplar tarafından amacından saptırılarak farklı bir mecraya çekilen çok büyük bir olay olduğu anlaşılmaktadır.”

Kaynak: Kızıl Bayrak


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü