Anasayfa Güncel Anayasa değişikliği teklifinin 3, 4 ve 5'inci maddeleri kabul edildi

Anayasa değişikliği teklifinin 3, 4 ve 5'inci maddeleri kabul edildi

Perşembe, 12 Ocak 2017 12:43
Yazdır PDF

Anayasa değişikliğiH. Merkezi: Anayasa değişikliği teklifinin 3,4 ve 5'inci maddeleri kabul edildi. 3. madde milletvekili seçilme yaşını; 4. madde Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerini düzenliyor. 5. madde ise TBMM'nin elinden Bakanlar Kurulu'nu denetleme yetkisini alıyor.

TBMM Genel Kurulu'nda anayasa değişikliği teklifinin birinci tur oylamasında teklifin milletvekili seçilme yaşını 25'ten 18'e indirilmesini öngören 3. madde ile Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin 5 yılda bir ve beraber yapılmasını düzenleyen maddeler kabul edildi.

Büyük bir kavgayla görüşülmesine devam edilen Anayasa değişikliğinin beşinci maddesi 343 oyla kabul edildi. Madde oylanmadan önce görüşmelere ara verilmesini isteyen CHP'lilerin reddedilmesi üzerine CHP milletvekilleri kürsüyü "işgal" etti. Kürsünün "işgal" edilmesi üzerine çıkan kavga da yaralanan milletvekilleri de oldu. CHP, kürsü işgaline rağmen devam eden Anayasa değişikliğinde beşinci maddenin oylamasına katılmadı.

Bakanlar Kurulu'nu denetleme ve Bakanlar Kurulu'na KHK çıkarma yetkisi verilmesini TBMM'nin elinden alan 5. madde 343 oyla kabul edildi. CHP'nin katılmadığı oturumda 7 ret oyu çıktı. 3 boş oy kullanılırken bir oy geçersiz sayıldı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü