Anasayfa Güncel Filistinli direnişçi Basil el Arac katledildi

Filistinli direnişçi Basil el Arac katledildi

Salı, 07 Mart 2017 12:14
Yazdır PDF

basilelarac2H. Merkezi: İsrail, kendisini boykot edenleri ve boykot çağrısı yapanlara yönelik br yandan tehdit ediyor diğer yandan ise direnişçileri öldürüyor.

İsrail ordusu, tanınmış Filistinli direnişçi ve yazar Basil el Arac’ı evine düzenlediği saldırıda katletti.

Filistin halkının üzerinde uyguladığı baskıyı daha da şiddetlendiren İsrail tarafından Basil el Arac’ın Batı Şeria’nın Ramallah kenti yakınlarındaki evine gerçekleştirilen baskında 2 saat süren bir çatışmanın yaşandığı öne sürüldü. İsrail polisi, askerler bölgeye geldiğinde evden ateş açıldığını öne sürerek “Çıkan çatışmada terörist öldürüldü” ifadesini kullandı. Saldırıda yaralanan İsrail askerinin olmadığı, 2 Filistinlinin daha yaralandığı bildirildi.

İsrail polis sözcüsü, Basil el Arac’ı, “İsraillilere karşı terör saldırıları planlayan bir hücrenin lideri” olarak tanımladı. Evde 3 silah bulunduğu duyuruldu.

Konuyla ilgili Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nden yapılan açıklamada “Şehit Basil el Arac bir özgürlük savaşçısıydı, entelektüeldi ve Filistin gençliğinin direnişinin teorisyeniydi. Direniş çizgisine, intifadaya, birliğe ve tüm Filistin topraklarının özgürleştirilmesi davasına bağlıydı” denildi. Filistin Ulusal İnisiyatifi Genel Sekreteri Dr. Mustafa Barguti, “El Arac’ın ateş açma şansı olsaydı dahi bir kurşundan fazla ateş edemezdi. Ev tamamen bombardıman altındaydı” dedi.

İsrail ordusunun baskına dair yayımladığı görüntülerde Basil el Arac bulunmazken, askerlerin arama sırasında ateş açtığı görülüyor.

(Kaynak: Ajanslar)


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü