Anasayfa Güncel “Hasta tutsak Zübeyde Aydın'a özgürlük”

“Hasta tutsak Zübeyde Aydın'a özgürlük”

Cumartesi, 11 Mart 2017 15:21
Yazdır PDF

f oturmasıH.Merkezi: İHD İstanbul Şubesi, bu hafta yaptığı F Oturumu'nda hasta tutsak Zübeyde Aydın'ın sağlık durumuna dikkat çekti. İnsan hakları savunucuları hapishane koşullarında giderilmesi olanaksız olan sağlık sorunları bulunan hasta tutsakların serbest bırakılmasını istedi.

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, Galatasaray Meydanı'nda yaptığı F Oturumu'nun 259.'zunda hasta tutsak Zübeyde Aydın'a özgürlük istedi.

Eyleme, Şubat ayından beri 7 aylık oğlu Miraz ile Bakırköy Hapishanesi'nde tutuklu olan Gülistan Diken Akbaba'nın ailesi de katıldı.

Kızı ve torunun Şubat ayından beri tutuklu olduğunu hatırlatan Gülsüm Diken, iktidar tarafından çıkarılan yasalarla katillerin, tecavüz ve dolandırıcıların serbest bırakıldığını hatırlattı. "Bu yasalar Miraz bebeklerin anneleri için neden geçerli değil" diye soran Gülsüm Diken, bu durumda olanların yararlanabilmesi için yeni yasal düzenlemelerin yapılmasını istedi.

Basın açıklamasını okuyan Aylin Hacaloğlu, OHAL süreciyle birlikte hapishanelerde hak ihlallerinin arttığını belirterek, tutsakların tedavi haklarının neredeyse tamamen gasp edildiğini kaydetti. Hasta tutsakların tam teşekküllü hastanelere gönderilmediğini ya da kaldıkları hapishanelerden çok uzakta olan hastanelere gönderildiklerini söyleyen Hacaloğlu, sürekli tedavi edilmesi gereken tutsaklara sadece ağrı kesici verildiğini, genelgeler bahane edilerek gerekli temizlik ve hijyen malzemelerinin de verilmediğini aktardı.

Hacaloğlu, Şakran Hapishanesi'nde tutuklu olan hasta tutsak Zübeyde Aydın'ın mide ve omuriliğinden rahatsız olduğunu 8 ayrı noktada oluşan fıtık nedeniyle sürekli ağrı yaşadığını belirtti.

Aydın'ın sol bacağının fıtıklar nedeniyle gittikçe zayıfladığını söyleyen Hacaloğlu, tüm başvurularına rağmen doktora sevk edilmediğini söyledi.

Hacaloğlu, hapishane koşullarında giderilmesi olanaksız olan sağlık sorunları bulunan hasta tutsakların derhal kayıtsız ve koşulsuz serbest bırakılmalarını istedi.

Kaynak: Etha


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü