Anasayfa Güncel "Mart ayı katliamlarını unutmadık unutturmayacağız!"

"Mart ayı katliamlarını unutmadık unutturmayacağız!"

Cuma, 17 Mart 2017 12:58
Yazdır PDF

İzmir27de mart ayı katliamları protestoİzmir: Mart ayı katliamları İzmir'de basın açıklamasıyla protesto edildi.

Mart ayı katliamları olan, 30 Mart 1972 Kızıldere, 12 Mart 1995 Gazi Mahallesi, 16 Mart 1978 Beyazıt ve 16 Mart 1988'deki Halepçe Katliamları için İzmir'de basın açıklamasıyla protesto edilerek, katliamların unutulmayacağı ve hesabının sorulacağı belirtildi.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri'nin örgütlediği eylem Konak Eski Sümerbank önünde geçekleştirildi.

Partizan ve Yeni Demokrat Gençlik'in de yer aldığı eyleme HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü'de katıldı.

"Mart ayı katliamlarını unutmadık unutturmayacağız!" yazılı pankartın açıldığı eylemde kitle tarafından "Faşizme karşı omuz omuza", "Baskılar bizi yıldıramaz", Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz" gibi sloganlar atıldı.

"Halkları katliamlarla yok edemezsiniz"

Basın açıklamasını okuyan KESK Dönem Sözcüsü Necip Vardal, gerçekleştirilen katliamların hesabını mutlaka soracaklarını vurguladı.

Halepçe'de 16 Mart 1988 günü, insanlık tarihinin en büyük katliamlarından birinin yaşandığını ifade eden Vardal, halkların, sınıfların katliamlarla yok edilemeyeceğini, Kürt sorununun öldürmeyle, imhayla asla çözüme kavuşturulamayacağını belirtti.

Emekten, barıştan ve demokrasiden yana olanlar olarak dün katledilerek teslim alınamadıkları gibi bugün de yapılan saldırılara rağmen teslim olmayacaklarını dile getiren Vardal, 16 Nisan'da güçlü bir HAYIR diyeceklerini belirterek, "16 Nisan'da haykıracağımız HAYIR sesi işçilerin, emekçilerin, yoksul halkların, ötekileştirilenlerin ortak başkaldırısının ifadesi olacaktır" dedi.