Anasayfa Güncel #KıvılcımAratserbestbırakılsın

#KıvılcımAratserbestbırakılsın

Cumartesi, 18 Mart 2017 11:45
Yazdır PDF

kivilcimaratH. Merkez: Dün (17Mart) DKH dönem sözcüsü ve İstanbul LGBTİ Derneği temsilcisi Kıvılcım Arat GBT araması olduğu gerekçesiyle Atatürk Havaalanı’nda gözaltına alındı.

Gözaltına alındıktan sonra nezarethaneye götürülen Kıvılcım Arat’ı erkek bölümüne konulmaya çalışıldı.

Bugün akşam saatlerinde ADKH’nin yarın Frankfurt’ta gerçekleştireceği 10. Yıl etkinliğine giderken gözaltına alınan avukatı ile görüştü.

Avukat Aylin Kırıkçı Kıvılcım Arat’ın gözaltına alınma gerekçesinde henüz dosya içeriğinin bilinmediğini ancak GBT’sine bakıldığında daha önceki bir soruşturmadan ifade vermesi gerektiği, bu sebeple hakkında yakalama kararı çıktığını söyledi. Hangi soruşturmadan ne için ifade vermesi gerektiği de belirsiz olan Arat’ın Avukatları  ifade işlemleri için savcıya ulaşmaya çalıştıklarını ancak ulaşamadıklarını ve Arat’ın sağlık problemleri dolayısıyla bugün ifadesinin alınması gerektiğini söyledi.

Atatürk Havaalanı Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan Kıvılcım Arat’ın avukatının verdiği bilgiye göre trans kadın olmasına rağmen Arat’ı nezarethanede 20 erkeğin olduğu bölüme koymak istemişler. Kıvılcım’ın itiraz etmesi ve tartışma üzerine erkekler bölümüne konulmamış. Şu anda tek başına ayrı tutuluyor. Kıvılcım’ın ifadesinin alınmak üzere savcılığa çıkarılması beleniyor.