Anasayfa Güncel HDP Milletvekili Nursel Aydoğan tahliye edildi

HDP Milletvekili Nursel Aydoğan tahliye edildi

Cuma, 21 Nisan 2017 16:30
Yazdır PDF

7nurselH.Merkezi: Tutuklandıktan 6 ay sonra hâkim karşısına çıkan HDP Amed Milletvekili Nursel Aydoğan tahliye edildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerine yönelik 4 Kasım 2016’da eş zamanlı operasyonda tutuklanan ve hakkında 103 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan HDP Amed Milletvekili Nursel Aydoğan’ın duruşması, Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Aydoğan, duruşmaya Silivri Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılırken, avukatları duruşmada hazır bulundu. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, HDP milletvekilleri Sibel Yiğitalp, Feleknas Uca, Ziya Pir, Mahmut Toğrul ve Sibel Yiğitalp, ile HDP il yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişi izleyici olarak katıldı.

“Tutuklanma nedenim HDP’nin 7 Haziran başarısıdır”

Hapishanede 3 ay boyunca tek kişilik hücrede tecrit koşullarında kaldığını dile getiren Aydoğan, yaşadığı ağır sağlık sorunları nedeniyle tedavi için hastaneye gitmek istediğini, ancak ellerinin kelepçelenmesini kabul etmediği için hastaneye götürülmediğini söyledi.

‘Hukuksuzluk ile karşı karşıyayım’

Daha sonra konuşan Aydoğan, dokunulmazlıklarının kaldırılması, tutuklanmaları ve mahkeme yargılanmalarının nedeninin 7 Haziran’da ortaya çıkan seçim sonuçları olduğuna dikkat çekerek, bu seçimin sonucunda AKP’nin hükümeti kuracak çoğunluğa ulaşamadığını hatırlattı. Aydoğan, “Tutuklanmam nedeniyle seçmenlerimi ve halkı temsil etme gücüm elimden alınmıştır. Bir hukuksuzluk ile karşı karşıyayım. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) milletvekillerinin tutuklu yargılanmayacağına dair 2013 yılında karar vermiş. Bu karara rağmen 4 Kasım’da tutuklandım. AYM bu konuda yaptığım başvurunun henüz incelemeye alınmadığını biliyorum” diye kaydetti.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü