Anasayfa Güncel Besime Konca hakkında yeniden tutuklama kararı

Besime Konca hakkında yeniden tutuklama kararı

Çarşamba, 10 Mayıs 2017 12:02
Yazdır PDF

besime konca tutuklandı iskenceeH.Merkezi: Duruşma savcısının talebi üzerine mahkemenin oy birliği ile 3 Mayıs'ta tahliye edilen HDP Siirt Milletvekili Besime Konca'ya yeniden yakalam kararı çıkarıldı.

Besime’nin avukatı karardaki "skandal" hükme dikkat çekti.

Vekil dokunulmazlıklarının kaldırılması ardından 13 Aralık 2016’da tutuklanan ve 3 Mayıs günü çıkarıldığı Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tahliye edilen HDP Siirt Milletvekili Besime Konca’nın tahliyesine itiraz eden Cumhuriyet Başsavcısı’nın talebi kabul edildi. İtirazı değerlendiren Batman 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Besime hakkında tutuklanmasına yönelik yakalama kararı verdi.

Besime, 3 Mayıs’taki duruşmada duruşma savcısının talebi üzerine mahkeme heyeti tarafından oy birliği ile tahliye edilmişti.

“Siirt’te birleştirilen 12 dosyayı gerekçe gösteriyorlar”

Kararı “skandal” olarak değerlendiren Besime’nin avukatı Bayram Arslan, Cumhuriyet Başsavcısı’nın duruşma savcısı ve mahkeme heyetini hiçe sayarak itirazda bulunduğuna vurgu yaptı. Kararla hukukun ayaklar altına alındığını dile getiren Bayram, “Cumhuriyet Başsavcısı, Siirt’te birleştirilen 12 ayrı dosyayı gerekçe gösteriyor. Ancak böyle bir şey yok. Çünkü bu dosyalar, dokunulmazlık kapsamında olan dosyalar. Bu kez Siirt’ten 5 ayrı dosya birleştirilerek Batman’daki mahkemeye gönderildi. Fakat Batman’daki mahkeme ‘yetkisizlik’ kararı vererek dosyayı Antep’teki Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderdi” dedi.

Verilen kararın hukuki bir yorumu olamayacağının ve zorlama bir yöntemle çıkarıldığının altını çizen Bayram, “Duruşma savcısı tahliye istedi, mahkeme de bu yönde tahliye talebini kabul edip müvekkilimin serbest bırakılmasına karar verdi. Ancak Cumhuriyet Başsavcısı kendine vazife çıkararak, hukuku ayaklar altına alarak, dosyayı bilmeden itirazda bulundu. Mahkeme ve duruşma savcısına saygısı yok. Bu ikinci defadır aynı uygulamayı yapıyorlar” diyerek tepki gösterdi.

Kaynak: Sûjîn