Anasayfa Güncel Mersin’de Nuriye ve Semih’e destek eylemleri

Mersin’de Nuriye ve Semih’e destek eylemleri

Cumartesi, 13 Mayıs 2017 14:18
Yazdır PDF

IMG 6347Mersin: Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Mersin Şubesi bu hafta da Özgür Çocuk Parkı’nda KHK’lere karşı basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bu hafta, açlık grevlerinin 66. gününde olan ve hayati tehlikeleri başlayan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ayrıca Soma’da katledilen 301 maden işçisinin yıl dönümü için yapılan eylemde, kitle adına basın metnini Tüm Bel-Sen Mersin Şube Başkanı Canan Solak okudu. Açıklamada, “İş için, emek içi, onur için açlık grevi bugün 66. gününde. Kritik bir safhaya giren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça arkadaşlarımızı buradan bir defa daha selamlıyoruz. Dün Ankara’da Nuriye ve Semih arkadaşımızın direniş alanına yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz.”, “Bugün Soma Katliamı’nın üçüncü yıl dönümü, üç yıl önce bugün hayatlarını kaybeden 301 emekçiyi bir kez daha saygıyla anıyoruz. Sorumluların bir an önce hukuk önünde hesap vermesini bekliyoruz.” denildi. “Yaşasın açlık grevi direnişimiz”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, ya siz?” sloganları atılan eylemde kitle basın açıklaması sonrası oturma eylemine geçti.

PSAKD Mersin Şubesi de açlık grevinde 

Yapılan basın açıklamasına Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin tüm Türkiye genelinde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek için başlattığı açlık grevi temsilcileri de pankartlarıyla katıldılar. KHK’lerle işten atılan ve bugün de destek grevine giren öğretmen Hüseyin Doğan yaptığı konuşmada, “Bizlerin daha fazla direnmesi gerekir. Dünya’nın hangi yerinde öğretmenler öğrencilerine kavuşmak için ölümü göze alırlar? Daha fazla direniş daha fazla direniş daha fazla direniş” dedi. Ayrıca son KHK’lerle işten atılan Mersin Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim elemanlarından Prof. Dr. Çetin Veysal ve CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’da eylemde söz aldılar.

Basın açıklaması, oturma eylemi ve konuşmalar sonrasında eylem sonlandırıldı.