Anasayfa Güncel Açlık grevindeki Filistinli tutsaklar Mersin’den selamlandı

Açlık grevindeki Filistinli tutsaklar Mersin’den selamlandı

Cumartesi, 13 Mayıs 2017 15:37
Yazdır PDF

IMG 6348Mersin: Filistinli tutsakların açlık grevine destek için bugün Filistinli aileler Mersin Özgür Çocuk Parkı’nda eylem gerçekleştirdi. Yapılan eylem sırasında polis mültecilerin İş İşleri Bakanlığı’ndan eylem izni almaları gerekiyor diyerek baskı kurmaya çalıştı.

Arapça ve Türkçe sloganların atıldığı eylemde Türkçe basın açıklaması kitle adına SYKP Mersin İl Başkanı Fırat Alper Gedik tarafından okundu. Basın açıklamasında, 27 gündür açlık grevinde olan Filistinli tutsakların tuz ve su ihtiyaçlarının karşılanmadığına, ayrıca Siyonist rejim zindanlarında insani yaşam koşullarının olmadığına, tutsakların yaşam alanlarının dahi temizlenmediğine değinildi. Açıklamada ayrıca Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve Dersim’de oğlunun cenazesini almak için 79 gündür açlık grevinde olan Kemal Gün’ün de direnişi selamlandı.

Daha sonra Arapça yapılan konuşmada ise, Filistin halkının onurlu direnişine ve bu direniş sırasında tutsak düşen Filistinli tutsakların açlık grevlerine değinildi. Ayrıca tutsakların kötü koşullarda ve baskı altında olduklarının altı çizilerek İsrail Siyonizmi lanetlendi.

Barış ve kardeşlik vurgusunun yapıldığı Arapça şiir dinletisi gerçekleştirildi. Şiir dinletisi ve konuşmaların ardından eylem açlık grevindeki Filistinli tutsakların tuz ve su alamamalarını protesto amaçlı, tuzlu su dağıtımıyla sona erdi.