Anasayfa Güncel “15 Mayıs vesilesiyle ölümü değil yaşamı savunmaya ve vicdani retleri ilan etmeye çağırıyoruz”

“15 Mayıs vesilesiyle ölümü değil yaşamı savunmaya ve vicdani retleri ilan etmeye çağırıyoruz”

Pazartesi, 15 Mayıs 2017 15:31
Yazdır PDF

vicdani retİstanbul: 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü'nde bir araya gelen Vicdani Ret Derneğ üyeleri İHD’de açıklama yaptı.  Açıklama ile birlikte Ahmet Bay, Adem Zekioğlu ve Sibel Ünlü vicdani tehdidi açıkladı.

Savaş ölüm demektir OHAL’de reddedediyoruz” yazılı pankart açan dernek üyeleri adına açıklama okunmadan önce dernek adına sözü Halil Savda söz alarak OHAL koşullarında yaşananlara kısaca dikkat çekti.

Ardından dernek adına basın açıklaması Gökhan Soysal tarafından okundu.

Soysal, 15 Mayıs Dünya Vicdani Ret Gününün derneklerinin de kuruluşunun 4.yıldönümü olduğunu hatırlatarak, “Bugün, Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü’nü, OHAL koşullarında yaşıyoruz. Savaşın, yıkımın, sınırsız hak ihlalinin devlet eliyle meşrulaştırıldığı koşullar altında da, ölmeyi, öldürmeyi ve savaşı reddediyoruz” diyerek açıklamasını sürdürdü.

Soysal, OHAL koşullarında 71 bin gözaltı, 41 bin tutuklama,99 bin ihraç, 160’a yakın medya kurulunun KHK ile kapatılmasına değinerek, “içeride ve dışarıda tam bir savaş halinde, tamamen otoriter bir tarzda yönetmek istediği açıktır” dedi.

Soysal, “OHAL koşulları altında maruz bırakıldığımız bu baskıya, tehdide ve sayısız hak ihlaline rağmen örgütlenmekten vazgeçmeyeceğimizi buradan bir kez daha duyuruyoruz” şeklinde devam açıklama, “Savaşın diline kapılmadan, kimsenin kimseyi düşmanlaştırmadığı, savaşa karşı barışın hâkim olduğu bir dünyayı ellerimizle yaratmak mümkün. Bunun için, bu 15 Mayıs vesilesiyle de bir kez daha, herkesi elerine zorla dayatılan silahları bırakmaya, ölümü değil yaşamı savunmaya ve vicdani retleri ilan etmeye çağırıyoruz” şeklinde bitirildi.

Açıklamanın ardından Ahmet bay ile Adem Bay ve Sibel Ünlü vicdani reddini açıkladı.