Anasayfa Güncel İzmir'de avukatlara polis saldırısı!

İzmir'de avukatlara polis saldırısı!

Çarşamba, 17 Mayıs 2017 12:48
Yazdır PDF

H. Merkezi: ÇHD İzmir Şube üyesi avukatların, açlık grevindeki Nuriye Gülmen, Semih Özakça için adliye binasında yaptıkları İzmirde avukatlara polis saldırısı"Dayanışma Zinciri" eylemine polis saldırdı.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şube üyesi avukatlar, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve 70 gündür işlerine geri dönmek için açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça ve ile dayanışmak amacıyla adliye binasında "Dayanışma zinciri" oluşturdu.

İzmir Barosu Vestiyeri önünde toplanan avukatlar, cübbelerinin yakalarına Gülmen ve Özakça'nın fotoğraflarını iliştirerek, ağızlarına maske taktı. Adliye içerisinde avukatların etrafını saran polis, "Adliye içerisinde eylem yapmanın yasak olduğu" gerekçe göstererek saldırdı. Avukatlar yerlerde sürüklenerek ve darp edilerek adliye dışına çıkarıldı.

Adliye dışında oturma eylemine geçen avukatlara polis bu kez biber gazı ve coplarla saldırdı. Polis biber gazını avukatların yüzüne sıkarken, yaşanan arbedede çok sayıda avukat yaralandı. Avukatlar saldırı esnasında sık sık "Nuriye Semih yalnız değildir" sloganını attılar.

Polis saldırısının ardından açıklama yapan ÇHD Genel Sekreteri Nergis Tuba Aslan, mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak, "En demokratik hakkımızı kullanmamıza bile izin vermiyorlar. Buna bile tahammülleri yok. Faşizm adliyede, sokaklarda, her yerde. Biz ne olursa olsun vazgeçmeyeceğiz. Adalet istemeye devam edeceğiz. Adalet aramaya her yerde devam edeceğiz" dedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü