Anasayfa Güncel Eskişehir’de 18 Mayıs Anması

Eskişehir’de 18 Mayıs Anması

Cuma, 19 Mayıs 2017 09:42
Yazdır PDF

20170518 200520Eskişehir: Eskişehir’de bir araya gelen Partizan, DHF Yurtsever güçlerin çağrısıyla 5 Mayıs tarihinde saat 18.30 da Genç-Sen bürosun bir anma etkinliği düzenlendi. Etkinlikte açıklamanın yanı sıra bir de sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi.

Etkinlik saygı duruşuyla başladı ardından basın açıklaması okundu.

Yapılan açıklamasında, ”Emperyalizmin kan kusturduğu Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya, halkların katledildiği ve onun yerli iş birlikçileri iktidar mensuplarının işçilere, emekçilere, kadınlara ,gençlere , ezilen ulus ve inançlara saldırılarını yoğunlaştırdığı bu günlerde mayıs ayı şehitlerini anmak kapitalizme,emperyalizme ve  her türden gericiliğe karşı mücadele çağrımızdır” denildi.

“İbrahim Kaypakkaya onurdur; anlatmaya ve savunmaya devam edeceğiz!”

Türkiye devrim mücadelesinde 71 devrimci kopuşun mimarlarından komünist önder İbrahim Kaypakkaya sistemden köklü bir kopuş gerçekleştirdiği ve bu günün devrimci tohumlarını genç yaşta bu topraklara ektiği dile getirilerek, “Devletin gün be gün artarak devam eden Kaypakkaya korkusu egemenler cephesinden hala büyük “tehlike” olarak görülen fikirleri,  hâkim sınıfların resmi ideolojisi Kemalizmi en net ve doğru bir biçimde ele alışından ileri gelmektedir” denildi.

Açıklama, “Kaypakkaya'nın adını ve andını yaşatmaya çalışanlar hala devletin hedefinde olmakta uzun yılları bulan cezalarla yargılanıp tutuklanmaktadır” şeklinde devam etti.

“Mayıs ayı tarihe adını direnişlerle kazıdı”

Açıklamada “Türk ulusuna mensup bir devrimci olan Haki Karer, Ermeni ulusuna mensup devrimci Armenak Bakırcıyan, Diyarbakır zindanlarındaki teslim alma ve yıldırma politikalarına karşı bedenlerini ateşe veren ve Kürt ulusunun özgürlük ateşini tutuşturan DÖRTLER, Dersim geyik suyunda yoldaşlaşmanın adı olan Sinan ve Rıza, Aliboğazı’nda cellada geçit vermeyip yüreklerini siper eden 12 halk savışçısı, Rakkada en ön cephede İŞİD çetelerine karşı çelikten cüreti ve inancıyla savaşarak şehit düşen Komutan Ulaş Bayraktaroğlu ve sayısız devrimci zulme karşı direnişin adı olmuşlardır” ifadeleri yer aldı.

Anma etkinliği sinevizyon gösterimiyle son buldu.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü