Anasayfa Güncel Efrin sınırında “vur” emri

Efrin sınırında “vur” emri

Çarşamba, 12 Temmuz 2017 11:49
Yazdır PDF

efrinH. Merkezi: Hatay’ın sınır ilçeleri olan Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa’da yüzlerce tank ve binlerce asker konuşlandırılmış durumda. Yöre halkı tarlalarına gidemiyor.

Afrin sınırında 22 özel güvenlik bölgesi ilan edildiği ve sınıra 1 kilometreden fazla yaklaşana "Vur" emri verildiği belirtiliyor. Söz konusu bölgelerde, son 6 yılın en büyük askeri hareketliliğinin olduğu kaydedildi.

Afrin’e yönelik saldırı planları oluşturan Türkiye, Afrin sınırına son yılların en büyük askeri yığınağını yaptı. Hatay’ın sınır ilçeleri olan Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa ilçelerinde sınır boyunca yüzlerce tank ve binlerce asker konuşlandıran Türkiye, hem sınırdan hem de himayesindeki ÖSO denilen silahlı gruplar üzerinden Afrin köylerini sürekli taciz ediyor.

 

Son 6 yılın en büyük yığınağı

Afrin sınırına son 6 yılın en büyük askeri yığınağının yapıldığı belirtilirken, Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa ilçeleri arasında kalan 22 bölge özel güvenlik bölgesi ilan edildi. Güvenlik bölgelerinin tamamı Afrin’in karşısında yer alırken, olası bir saldırıda bu bölgelerden savaş hattına güç kaydırılacağı iddia ediliyor. Bu bölgelere giriş yasağı konulurken, sınıra 4 kilometre kala jandarma ve polis arama noktaları kuruldu.

 

Uyarısız “vur” emri

Reyhanlı sınırında askerliğini yapan, güvenlik gerekçesi ile adını vermek istemeyen bir asker, Afrin sınırının her yerine askerlerin yerleştirildiğini ve bunlarında tank, havan ve obüs topları ile desteklendiğini kaydetti. Sınır hattına kimsenin yaklaştırılmadığını dile getiren asker, özellikle Afrin sınırına 1 kilometre yaklaşana uyarı yapılmadan "vur" emri verildiğini belirtti.

 

Köylüler tarlalarına gidemiyor

Reyhanlı ve Kırıkhan’ın sınır köylerinde yaşayan köylülerin hudut karakollarından izin almadan tarlalarına gidemediği, saat kaçta işe başladıkları, kaçta işi bitirdikleri, kaç saat mola verdikleri, kaç saat çalıştıkları gözetleme kulelerindeki askerler tarafından kaydediliyor. Kırıkhan’ın sınıra sıfır noktasında bulunan Perişan Köyünde yaşayan Mehmet Durmaz, yaşanan bu duruma isyan ederek, “Bu güne kadar hiçbir çatışma ve saldırının olmadığı yere yığınak yapılıyor, bunu anlamıyoruz. İnsanlar kendi tarlasına çıkamaz duruma geldi” diye konuştu.

 

Yollar askeri araçlardan geçilmiyor

Reyhanlı Antakya yolu, Cilvegözü sınır kapısı ve Afrin köylerine bakan sınır hattına giden askeri yollardaki konvoylar göze çarparken, özellikle Kırıkhan’ın Yalangoz, Perişan köyleri ile Reyhanlı’nın Bükülmez, Kuşaklı ve Hamda köyleri arasında bulunan alan da onlarca tankın konuşlandığı dikkat çekiyor.

 

Atmede yoğun hareketlilik

Reyhanlı ilçesinin karşısında bulunan ve İdlib’e bağlı Atme kentinde yoğun hareketlilik göze çarpıyor. Savaşın başladığı ilk yıllarda Özgür Suriye Ordusu denetimine geçen, ardından El Nusra’nın ÖSO’dan aldığı kentte bir mahalleden daha büyük bir kamp kurulurken, bu kampta resmi olmayan verilere göre 250 binin üzerinde sivil yaşıyor. Sivillerin yanı sıra kampta yaşayan silahlı gruplara bağlı unsurların da çokça olduğu belirtiliyor. Bu grupların kampta silah ve bomba eğitimlerinden geçtiği daha önce basına yansımıştı. Son günlerde Atme kentinin Afrin’in Cinderis köyüne bakan tarafında radikal gurupların hareketliliği görülürken, Afrin’de yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, bu grupların Cinderis’e yakın biçimde mevzilendiği ve zaman zaman Cinderis köylerine taciz ateşi açtıkları ifade edildi.

Kaynak: dihaber

  


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü