Anasayfa Güncel Gülmen ve Özakça açlık grevinin 126’ıncı gününde

Gülmen ve Özakça açlık grevinin 126’ıncı gününde

Çarşamba, 12 Temmuz 2017 14:15
Yazdır PDF

downloadH. Merkezi: KHK ile işlerinden ihraç edilen ve başlattıkları açlık grevi sürerken tutuklanan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevleri bugün 126. gününde. Semih Özakça ile cezaevinde görüşen Esra Özkaça, sağlık durumları hakkında son durumlarını paylaştı.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile işlerinden ihraç edilen ve açlık grevine başlayan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutuklandıktan sonra da cezaevinde açlık grevleri sürüyor. Gülmen ve Özakça’nın 126’ıncı gününde olan açlık grevi eylemine ilişkin Esra Özakça, iki eğitimcinin sağlık durumlarıyla ilgili son bilgileri paylaştı.

Önceki gün eşi Semih Özakça ile Sincan Cezaevi’nde görüşen Esra Özakça, görüşmenin ardından Fotoğraf ve Sinema Emekçileri’ne (FOSEM) açıklamalarda bulundu.

Eşinin yürümekte daha çok zorlandığını söyleyen Esra Özakça, “Yanakları çökmüştü ve saçı ile sakalı çok uzamıştı. Zaten açlık grevi süresince saçı ve sakalını kesmeyeceğini söylemişti. Onun dışında bir böbrek ağrısı vardı. Sürekli belini tutuyordu. Bize biraz hissettirmemeye de çalışsa… Moral, motivasyonu çok yüksek. Çok eğlenceli ve güzel bir görüştü. Hepinize çok sevgi ve selamları var.” dedi.

Ayrıca Özakça, “Nuriye ve Semih’in sağlığı, iyiliği düşünülüyorsa; onların iyiliği dışarı da olmaları, onların iyiliği işlerine geri alınarak açlık grevini bitirmeleridir. Bunun dışındaki şeyler kabul edilebilir değil” dedi.

Öte yandan eğitimcilerin gözaltına alınıp tutuklanmalarının ardından açlık grevine başlayan Esra Özakça’nın eylemi ise 51’inci gününe girdi.

Açlık grevinin 125’inci gününde ise Adli Tıp Uzmanı Dr. Nevin Küçükçallı, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın 126 gündür sürdürdüğü açlık grevine ilişkin, açlık grevinin 125’inci gününden sonra kalıcı olabilecek ağır hasarlara, hastalıklara ve yıkımlara yol açtığını anlatan bir yazı yayımladı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü