Anasayfa Güncel Ayvacık’ta köylüler jeotermal sondaj nöbetinde

Ayvacık’ta köylüler jeotermal sondaj nöbetinde

Perşembe, 13 Temmuz 2017 15:46
Yazdır PDF

koylulerden-jeotermal-sondaj-nobeti 7768 dhaphoto6H. Merkezi: Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar Köyü’nde, zeytinliklerin yakınında yapılacak jeotermal sondaj çalışmasının durdurulmasını isteyen köylülerin nöbeti devam ediyor. Köylüler, sondaj çalışmalarını yaptırmamak için Çakıllı Mevkisi’nde 4 gündür sabah saatlerinden başlayarak akşam saatlerine dek nöbet tutuyor.

Havama, suyuma, zeytinime dokunma”, “Direne direne kazanacağız”, “Zeytinlikler içinde sondaja hayır” sloganlarının atıldığı direnişte köylüler zaman zaman davul ve zurna eşliğinde oynuyor.

Pınarkale Enerji şirketince bölgede yapılan sondaj çalışmalarının zeytinliklere zarar vereceği ve tarımda kullanılan suları zehirleyeceği belirten köylüler, şirket çalışmaya son verip, sahadan çekilinceye kadar alanda nöbet tutma kararlı olduklarını söyledi. Köylülerin başlattığı direnişe çevre köylerden de destek veriliyor.

 

Yürütmeyi durdurma çıkana kadar nöbete devam

Dört gündür nöbette olan köylüler, sondaj çalışması yapılmasına izin vermediklerini belirtip, alınan “ÇED gerekli değildir” raporu için Çanakkale İdare Mahkemesine açtıkları davada yürütmeyi durdurma kararı çıkıncaya kadar nöbeti bırakmayacaklarını söyledi.

Gülpınar köylüleri, geçen salı günü ise Ayvacık Kaymakamlığına, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne şikayet dilekçesi vermiş, Cumhuriyet Savcılığına şirket yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.