Anasayfa Güncel “Özgül Yaşa serbest bırakılsın”

“Özgül Yaşa serbest bırakılsın”

Cumartesi, 15 Temmuz 2017 15:12
Yazdır PDF

19598576 1568354469877538 406895871795788965 nİstanbul: İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, her hafta Galatasaray Lisesi önünde hasta tutsaklar için gerçekleştirdiği F oturmasının 277’cisini gerçekleştirdi.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu 277’ci F oturmasında hasta tutsak Özgül Yaşa’ya özgürlük istedi. "Tecrit öldürür dayanışma yaşatır", "OHAL işkencesine son", "Özgül Yaşa serbest bırakılsın" ve "İnsan haklarıyla insandır" sloganları atıldı.

Kitle adına basın açıklamasını okuyan Havva Leyla Kaya, OHAL'de hapishanelerde yoğun bir şekilde işkence ve kötü muamele yaşandığına dikkat çekti. Tüm hapishanelerde siyasi-adli ayrımı yapılmaksızın kötü muamele uygulandığını kaydeden Havva, hapishanelerde yaşanan hak gasplarını şöyle sıraladı:
"Disiplin cezası, kitap-yayın hakkı gaspı, sohbet, havalandırma ve görüş haklarının gaspı, doktor ve tedaviye ulaşmadaki zorluklar ve keyfiyet, kelepçeli muayene, sürgün ve sevkleri keyiflerine göre önceden ve kimseye haber vermeden gerçekleştirme, özel alanlara kadar kamera takma konusunda idarenin ısrarı sayabileceğimiz en önemli hak ihlallerinin başında gelmektedir."

Tarsus Kapalı C Tipi Kadın Hapishanesi'nde bulunan hasta tutsak Özgül’ün durumunun kritik olduğuna vurgu yapan Havva, Özgül Yaşa'nın acil tahliyesini talep etti.