Anasayfa Güncel Nuriye ve Semih için insan hakları savunucularından “Yaşamı savunuyoruz” eylemi

Nuriye ve Semih için insan hakları savunucularından “Yaşamı savunuyoruz” eylemi

Pazar, 16 Temmuz 2017 20:46
Yazdır PDF

besiktasta nuroye ve semih icin eylemH. Merkezi: 130 gündür açlık grevinde olan tutuklu Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için insan hakları savunucuları tarafından Beşiktaş Kartal Heykeli’nde bir açıklama düzenlendi.

İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP), İstanbul Tabip Odası ve Cumartesi Anneleri’nin destek verdiği eylemde, “Yaşamı savunuyoruz” pankartı arkasında biraraya gelen kitle adına açıklamayı İHD’den Mine Nazari yaptı. 

Nazari, son bir yılda demokrasi ve insan hakları alanında çok karanlık bir süreç yaşandığına dikkat çekti, “Gazeteler, televizyonlar kapatılmış, muhalif her türlü ses susturulmuş, binlerce akademisyen, yüz binlerce kamu ekmekçisi işsiz bırakılmıştır. Hak savunucuları dahi asılsız suçlamalarla muhatap kılınmış, gözaltına alınmış ve yer yer tutuklanmıştır. Hukuk ayaklar altındadır, hak arama yolları kapatılmış, adalet yaşamsal bir talep haline gelmiştir” diyerek, kazanılmış demokratik hakların gasp edildiğini aktardı.