Anasayfa Güncel Baluken ve Aydoğan’a 3’er yıl ceza istemi, Ayhan’a ise 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi

Baluken ve Aydoğan’a 3’er yıl ceza istemi, Ayhan’a ise 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi

Pazartesi, 17 Temmuz 2017 12:36
Yazdır PDF

aydogan baraj nasil yikilir filmini cekip 7400704 x 689 oH. Merkezi: HDP Milletvekilleri İdris Baluken ve Nursel Aydoğan’a 3’er yıl ceza istemi, İbrahim Ayhan’a ise 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Solhan’da bir kız çocuğuna yönelik sistematik cinsel istismar saldırısında bulunan 8 uzman çavuşun tahliye edilmesini kınamak için yapılan yürüyüşe katılan HDP’li vekiller Nursel Aydoğan ve İdris Baluken hakkında 3’er yıla kadar hapis cezası istenirken, İbrahim Ayhan’a ise Rojava’da yaşamını yitiren Aziz Güler’in fotoğrafını paylaşarak "Örgüt propagandası" yaptığı gerekçesi ile Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

 

Cinsel istismarı protestoya 3’er yıl ceza istemi

Solhan’da bir kız çocuğuna yönelik sistematik cinsel istismar saldırısında bulunan 8 uzman çavuşun tahliye edilmesini kınamak için yapılan yürüyüşe katılan HDP’li vekiller Nursel Aydoğan ve İdris Baluken hakkında dava açıldı. Aydoğan ve Baluken hakkında 3’er yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Bingöl’in Solhan ilçesinde 16 yaşındaki kız çocuğunun TSK’de görevli 8 askerin sistematik cinsel istismar saldırısına maruz kaldığı ortaya çıkmıştı. Soruşturma kapsamında tutuklanan 4 uzman çavuş kısa bir süre sonra tahliye edilmiş ve 21 Haziran 2013’te kentteki sivil toplum örgütü ve kadın örgütlerinin çağrısıyla tahliye edilmelerini protesto etmek için basın açıklaması ve yürüyüş yapılmıştı.

Cinsel istismarı protesto eden halk Yenişehir Mahallesi Selahattin Kaya ve Genç Caddesi’ni trafiğe kapatarak “Tecavüzcüler hesap verecek” sloganları ile yürümüştü. Yürüyüşe, HDP’li vekiller Nursel Aydoğan ve İdris Baluken’de katılarak destek vermişti. Aydoğan ve Baluken hakkında cinsel istismara karşı yapılan yürüyüşe katıldıkları için “Toplantı ve gösteri yürüyüşüne muhalefet”ten Bingöl Cumhuriyet Savcılığı tarafından iddianame hazırlandı. İddianame, Bingöl 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Her bir vekil hakkında 1 yıl 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

 

“Aziz Güler ölümsüzdür” demeye, 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi

HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan hakkında sosyal medyada Rojava’da yaşamını yitiren Aziz Güler’in fotoğrafını paylaşarak “Örgüt propagandası” yaptığı gerekçesi ile Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

DAİŞ’e karşı Rojava’da direnirken 2015 yılında ölümsüzleşen Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) üyesi Aziz Güler’in fotoğrafını sosyal medyada paylaşıp “Aziz Güler ölümsüzdür" yazan ve PKK’lilerin cenazelerine katıldığı gerekçesi ile HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan hakkında, Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan “Örgüt propagandası yapma” davasının karar duruşması görüldü.