Anasayfa Güncel İnsan Hakları Derneği 31 yaşında

İnsan Hakları Derneği 31 yaşında

Pazartesi, 17 Temmuz 2017 15:07
Yazdır PDF

safİstanbul: İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Sultanahmet Meydanı’nda İHD’nin 31’inci kuruluş yıl dönümüne ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

Sultanahmet Meydanı’nda İHD’nin 31’inci kuruluş yıl dönümüne ilişkin basın açıklaması gerçekleştirildi. “31. yıl sıkıyönetiminde kurulduk, OHAL’de devam ediyoruz!” pankartının açıldığı eylemde “Silaha değil barışa sarıl”, “Kadın mahpuslar yalnız değildir”, “İş-İşçi cinayetlerine son!”, “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz” yazılı dövizler açıldı.

 

“İnsan hakları ve savunucuları hedef alınıyor”

İnsan haklarıyla insandır”, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır”, “OHAL’e hayır”, “KHK’ler gidecek biz kalacağız” sloganlarının atıldığı eylemde ilk sözü İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri alarak, bu açıklamayı neden Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleştirdiklerini açıkladı. Sultanahmet Meydanı’nda yapılmasının iki sebebi olduğunu söyleyen Gülseren, ilk olarak direnişlerin vücut bulduğu meydanlardan bir tanesi olduğunu söyledi. İkinci olarak ise, hükümet yetkililerinin, Cumhurbaşkanının idamı ve hapishanelerde tek tip uygulamanın gündeme getirildiği bu dönemde, burada bu açıklamayı yapmanın önemli olduğuna değindi. Gülseren, İHD olarak devletin yükümlülüklerini yerine getirmediği her yerde, iktidara yükümlülüklerini hatırlattıklarına dikkat çekti. Gülseren, insan hakları savunucularının da 12 gündür gözaltında olduğunu belirterek, iktidarın karalama kampanyasıyla insan haklarını ve savunucularını hedef aldığına işaret etti. Gülseren, tüm bunlara karşı mücadelelerinin aynı şekilde süreceğini belirtti.

 

“İnsan haklarını savunmak istiyoruz”

İnsan Hakları Vakfı Temsilcisi Ümit Efe de söz alarak, İHD’nin 31’inci yaş günü kutlayarak,  “Biz bugün Çağlayan’dan geliyoruz. Nuriye ve Semih’in 130 gündür sürdürdüğü açlık grevinden geliyoruz. Cizre’de bodrum katında yakılıp yıkılan aileler olarak geliyoruz. OHAL koşullarında binlerce insanın öğretmen, sağlık memuru, polis, hâkim, savcı toplumun hemen her kesimini kapsayan mağdur duruma getiren insan haklarını savunmak istiyoruz. Çağlayandaki insan hakları savunucularının bırakılması temennisiyle 31’inci yaş gününü kutluyoruz” dedi.

Bir araya gelen kitle, İHD’nin insan hakları ve demokrasi alanındaki mücadelesini kesintisiz olarak sürdürdüğüne vurgu yaparak, İHD’nin 31’inci yılında karşı darbe süreciyle karşı karşıya kaldığı belirtildi. Nitekim sıkıyönetimde kurulan İHD’nin 31 yıl sonra OHAL’e karşı halen mücadelesini sürdürdüğüne dikkat çekilmiştir. Devam eden hak ihlallerinin durdurularak sorumlular hakkında etkin soruşturma yürütülmesi ve cezasızlığın son bulması istendi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü