Anasayfa Güncel Sur’un yıkımına Hayır Platformu imza kampanyası başlattı

Sur’un yıkımına Hayır Platformu imza kampanyası başlattı

Pazartesi, 17 Temmuz 2017 16:03
Yazdır PDF

sur 1H. Merkezi: Sur’un Yıkımına Hayır Platformu, “Suriçi ortak dünyamızdır, yıkımı durduralım” şiarı ile bir ay sürecek olan imza kampanyası başlattı.

Amed’in Sur ilçesindeki yıkıma karşı mücadele eden Sur’un Yıkımına Hayır Platformu, Amed Elektrik Mühendisleri Odası binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. Platformun sözcüsü Büşra Cizrelioğlu, Sur içinin Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde “kentsel dönüşüm” adı altında sürdürülen yıkıma karşı yaklaşık iki aydır mücadele ettiklerini belirtti. Göçe ve yoksulluğa mahkûm edilmeye çalışılan halkın sesi olmaya çalıştıklarını kaydeden Büşra, Sur içi halkının karşı çıkmasına rağmen yapılan “kentsel dönüşüm” ve rant uygulamaları durdurulana kadar mücadelelerinin devam edeceğini söyledi.

Mahalle halkının evlerini terk etmedikleri için tehdit edildiğine de dikkat çeken Büşra, ne pahasına olursa olsun yaşam alanlarından, kültürlerinden ve sokaklarından vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

 

“Diyarbakır Sur içi ortak dünyamızdır”

Ortak amacın Alipaşa ve Lalebey halkının meşru taleplerini dünya gündemine taşımak olduğunu söyleyen Büşra, “Diyarbakır Sur içi ortak dünyamızdır, yıkım durdurulsun” şiarıyla bir ay sürecek bir imza kampanyası başlatıyoruz. Toplanan imzalar siyasi partilerin temsil edildiği TBMM başkanlığına gönderilecektir.” dedi. İmza kampanyasının hem sosyal medyadan hem de ıslak imza yöntemiyle sürdürüleceğini kaydeden Büşra, Amed dışında kalan ve kampanyaya destek verecek kişi ve kurumların imza föyüne “Sur Platformu” resmi Twitter hesabından erişilebileceğini belirtti. 

 

Sur halkı karar versin

“Sur içinde gerçekleşen bu yıkıma karşı bir yurttaş olarak karşıyım. Alipaşa ve Lalebey başta olmak üzere Sur’daki yıkımın durdurulmasını istiyorum. Sur içinin geleceğinin Sur halkı ile birlikte karar verilerek belirlenmesini istiyorum” ifadelerinin yer adlığı imza föyünde, ilk olarak gazeteciler imza attı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgurgelecek yeni sayı

Alt Menü