Anasayfa Güncel İstanbul’un ardından Adalet ve Vicdan Nöbeti’ni Wan devralıyor

İstanbul’un ardından Adalet ve Vicdan Nöbeti’ni Wan devralıyor

Pazartesi, 07 Ağustos 2017 11:41
Yazdır PDF

vicxdan ve adalet nöbeti kadıköy yoğurtçu parkıH. Merkezi: Amed’in ardından İstanbul‘da süren Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni, yarın Wan devralacak.

HDP, 20 Temmuz günü Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda “Durmayalım, dur diyelim, faşizmi durduralım” sloganıyla açıkladığı “Demokrasi Mücadele Planı” deklarasyonunun ardından Amed, İstanbul, Wan ve İzmir’de sokağa çıkma kararı aldı. 25 Temmuz günü Amed’de HDP’nin Meclis Grup Toplantısı’nın ardından 7 günlük Vicdan ve Adalet Nöbeti başlamıştı. Nöbetin ikinci adres ise İstanbul Kadıköy’de bulunan Yoğurtçu Parkı’ oldu. 1 Ağustos tarihinden itibaren Yoğurtçu Parkı’nda tutulan 6 günlük nöbet, Wan’a devredilecek.

Engellenmek istenen dayanışma güçlenerek sürdü

İstanbul’da 6 gün devam eden Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne siyasi partilerden sivil toplum örgütlerine, kadın kurumlarından demokratik kitle örgütlerine, hak savunucularından farklı etnik yapılara kadar onlarca kurum ve binlerce kişi destek verdi. İstanbul’da nöbetin başladığı ilk günden bu yana polis tüm Kadıköy’ü ablukaya alarak, parkın etrafını da bariyerler çevirmişti. Bariyerler ve binlerce polis ile zırhlı araçlara rağmen, engellenmek istenen dayanışma güçlenerek sürdü.

Nöbet alanına sadece İstanbul’dan değil Marmara Bölgesi’nin dört bir yanından da destek geldi. Ziyarete gelen bazı kurumlar ve kişiler ise, içeriye alınmadığı için geri dönmek zorunda kaldı. Nöbetin son gününde ise, binlerce kişinin katılımı ile nöbet sırası Wan’a devredildi. 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü