Anasayfa Güncel Öcalan’dan mültecilere işkence üzerine soru önergesi

Öcalan’dan mültecilere işkence üzerine soru önergesi

Salı, 08 Ağustos 2017 11:06
Yazdır PDF

suriyelidarpH.Merkezi: HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan,  Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’ye Türkiye’nin mülteci politikaları üzerine soru önergesinde bulundu.

Türkiye’nin dış politikadaki tutarsız yaklaşımlarına ve kendini Ortadoğu’dan gelen mültecilerin temsilcisi olarak batıya deklere eden TC devletinin 28 Temmuz 2017 tarihinde Suriye’den  Hatay’ın Altınözü ilçesine geçmeye çalışan Suriyeli mültecilere uyguladığı işkenceye dair Dilek Öcalan Soru önergesinde bulundu.

 

Mülteci sorununu duvar örmekle çözemeyiz

Öcalan önergesinde “Türk askerlerince işkence yapıldığına yönelik görüntüler üzerine TSK soruşturma açmış, Suriyeliler sınır dışı edilmiş ve olayla ilgili üç askerin tutuklandığı belirtilmiştir.

Bu olaydan sadece birkaç gün sonra basına yansıyan haberlere göre; Hatay'ın Yayladağı ilçesinde sınırı geçmeye çalışan üç Suriyeli mülteci kendilerini yakalayan Türk askerlerince işkenceye maruz kalmışlardır. İşkence yapan askerlerin kendi sosyal medya hesaplarından verdikleri görüntülerde Suriyeli 3 kişi ‘Türkiye’ye bir daha gelecek misin? Sessiz ol. Bağırma’ denilerek darp edilmiş,  hakaretlere maruz bırakılmış yine kendilerine cinsiyetçi bir işkence yöntemi olarakkadıniç çamaşırı giydirilmiştir.

Türkiye Suriye sınırında örülen duvarların yükseldiği sınır hattında, mültecilere yönelik işkence iddialarıher geçen gün artarak devam etmektedir. Sınır duvarları ile ilgili bu yılın başında Başbakan Binali Yıldırım Amerikan Başkanı Trump'ın mülteci politikasını eleştirerek, 'Mülteci sorununu duvar örmekle çözemeyizdediği süreçte Türkiye Suriye sınırına duvarlar örülmeye devam edilmiştir.” dedi.

 

"İşkence gören bu kişilerin akıbeti ne olmuştur"

Öcalan yaptığı açıklama bağlamında Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli’ye sorularını 7 başlıkta topladı.

Soru önergesindeki cevaplanması istenen sorular şu şekilde ;

Söz konusu görüntülerle ilgili adli ve idari bir soruşturma başlatılmış mıdır?

Görüntülerdecinsiyetçi işkence, darp ve hakarete maruz kalan üç kişi sınırdan geçmeye çalıştıkları andan itibaren hangi yasal süreçlerden geçmiştir?

Görüntülerde işkence gören bu kişilerin akıbeti ne olmuştur? Bu konuda kamuoyu bilgilendirilecek midir?

 Bu güne kadar sınır bölgesinde işkence ve kötü muamele yaptığı gerekçesiyle kaç personel hakkında adli ve idari soruşturma gerçekleştirilmiştir?

Türkiye’ye sığınan mültecilerin sınır geçişlerindeki güvenliklerinin ve sığınmacılara yönelik gerekli yasal süreçlerin işletilmesinin sağlanıp sağlanmadığına dönükBakanlığınızcane tür denetimler yapılmaktadır?

Sınırda yaşanan bu hukuk dışı uygulamalarlaTürkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası sözleşmeler ihlal edilmemiş midir?

Başbakan Binali Yıldırım’ın“Mülteci sorununu duvar örmekle çözemeyiz” söylemine karşın sınırda duvar örülmesine devam edilmesinin gerekçesi nedir?

 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü