Anasayfa Güncel DEDEF Dersim’deki orman yangınlarını protesto etti

DEDEF Dersim’deki orman yangınlarını protesto etti

Salı, 08 Ağustos 2017 11:49
Yazdır PDF

dersimde orman yangınıH. Merkezi: DEDEF Munzur Koruma Kurulu yazılı bir açıklama yayımlayarak, Dersim’de devlet tarafından ormanların yakılmasını protesto etti.

Dersim’de son günlerde TC ordusunun gerilla alanlarına yönelik yürüttüğü saldırılar kapsamında havadan yapılan bombardıman sonucunda orman yangınlarının çıktığı ve halen geniş bir alanın yandığı belirtiliyor. 

 

“Doğanın savaşın aracı haline getirilmesi iç yakıcı bir durum”

DEDEF Munzur Koruma Kurulu(Dersim Dernekleri Federasyonu) yaptığı açıklamada, her yaz başlatılan askeri operasyonlarla birlikte yoğunlaşan orman yangınlarının, bu yılda devam ettiğini belirtti. Dersim’de askeri operasyonların genişleyerek devam ettiğini kaydeden Munzur Koruma Kurulu, operasyon bölgesinin havan topu ve helikopterlerle halen bombalandığını belirtti.  1 Ağustos tarihinden itibaren Aliboğazı’nda, Pülümür Meçi Bölgesi, Hozat Boydaş, Nazimiye Doğantaş ve Elazığ Karakoçan’da çıkan orman yangınlarının sürdüğü belirten Munzur Koruma Kurulu, Dersim’de orman yangınlarının ilk olmadığını, her çatışmanın ya da operasyonun ardından orman yangılarının çıkartıldığına dikkat çekti. Operasyonların ardından çıkartılan orman yangınlarının sözde “terörle mücadele” ettikleri iddiasıyla yetkililerin, Anadolu’nun önemli orman kaynağının tükenmesine yol açtığını kaydetti.

Orman yakmakla hiç bir sorunun çözülmeyeceğini belirten Munzur Koruma Kurulu, doğanın savaşın aracı haline getirilmesin iç yakıcı bir durum olduğunu ifade etti. 

 

“Dersim’de orman yakmalara, köy boşaltmalara, barajlara hayır”

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

 “İstiyorlar ki, Dersim yaşanılmaz hale gelsin. İstiyorlar ki, Dersim halkı sussun, baskılara boyun eğsin. Ancak Dersim halkının özgür, insanca bir düzen için verdiği mücadele asla yok edilemeyecek. Dersim’deki orman yangınlarıyla ilgili olarak devletin hiçbir kurumunun açıklama yapmaması, bunun kimin sorumlu olduğunu göstermektedir. Operasyonlar durdurulsun. Dersim’de orman yakmalara, köy boşaltmalara, barajlara hayır” 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü