Anasayfa Güncel Ensar’ın kitaplarını öğretmenlere “rehber” yaptılar

Ensar’ın kitaplarını öğretmenlere “rehber” yaptılar

Salı, 08 Ağustos 2017 12:47
Yazdır PDF

ensar 696x534H.Merkezi: AKP’nin OHAL kapsamında gerçekleştirilen ihracatlar ve öncesinde okulların İmam Hatip Liselerine dönüştürülmesi ile devam eden saldırı furyası devam ediyor.

Eğitimde muhafazakarlaştırma ve anti bilimsel politikaları ile saldırılarını sürdüren AKP iktidarı aralarında  çocuklara tecavüz saldırısı ile gündeme gelen Ensar :vakfı’nın da aralarında olduğu kitapları eğitim projesi kapsamına koydu.

MEB’in Öğretmen Adayları Yetiştirme Programı’nda okunmasını önerdiği ve aralarında Ensar Vakfı’nın kitaplarının da bulunduğu dini kaynaklara ise öğretmenler tepki gösterdi. Öğretmen adayları adayları, “Mesleğimizi hakkıyla yapabilmek için İslam ahlakı ile ilgili kitaplar okumamıza gerek yok” dedi.

Öğretmenler  kaynaklarını kendilerinin seçmesi gerektiğini, görünüşte zorunlu tutulmasalar bile bunun dayatma olduğunu söylediler.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, ataması yapılan 20 bin 125 öğretmene uygulanacak “Öğretmen Adayları Yetiştirme Programı” ile ilgili yazıyı milli eğitim müdürlüklerine gönderen MEB sözleşmeli olarak atanan aday öğretmenlerin, 654 saatlik bir programa katılacağını belirtirken bu program içinde öğretmen adaylarına önerilen kitaplar arasında Ensar Yayınları’ndan “Ana Hatlarıyla İslam Ahlakı”, “Hz. Peygamber ve Merhamet Eğitimi”, “İslam Ahlak Felsefesine Giriş” gibi kitaplarının da bulunduğunu belirtti.

Eğitimdeki muhafazakarlaştırma saldırı kapsamında öğretmenlere önerilen kaynaklar şu şekilde; Millî Kültür Meseleleri ve Maarif Davamız/Samiha Ayverdi, Kubbealtı Neşriyat, Değerler Eğitimi ve Okul Etkinlikleri/ Muhammet Yılmaz, DEM Yayınları, Okul Öncesinde Değerler Eğitimi Etkinlikleri/ Zeynep Özli Özdemir, DEM Yayınları, Ahlak ve Değerler Eğitimi/ Recep Kaymakcan, Hasan Meydan, DEM Yayınları -Psikoloji, Din ve Eğitim Yönüyle İnsani Değerler/ Hayati Hökelekli, DEM Yayınları, Karakter Okulu Kitaplığı/ Perese Serisi, EDAM Yayınları, Ana hatlarıyla İslam Ahlakı/ Mustafa Çağrıcı, Ensar Yayınları, Ahlak Psikolojisi ve Sosyal Ahlak/ Erol Güngör, Ötüken Yayınları, Hz. Peygamber ve Merhamet Eğitimi, DIB Yayınları, İslam Ahlak Felsefesine Giriş/Cafer Sadık Yaran, Dem Yayınları, Türkiye’nin Maarif Davası/ Nurettin Topçu, Dergâh Yayınları.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü