Anasayfa Güncel HDP Kadıköy, Aysel Tuğluk’un annesine yapılan saldırıyı protesto etti

HDP Kadıköy, Aysel Tuğluk’un annesine yapılan saldırıyı protesto etti

Cumartesi, 16 Eylül 2017 19:03
Yazdır PDF

hatun tuğukun annesine yapılan saldırıyı hdp kadıköy kınadı 1İstanbul: HDP Kadıköy İlçe örgütü, Hatun Tuğluk’un cenazesine yapılan saldırıyı kınayarak, “Kürdün ve alevinin canlısını ülkenin doğusundan batısına sürgün eden inkârcı devlet politikası, bugün ölülerimizi batıdan doğuya sürgün eden örgütlü faşist cehaleti yaratmıştır” dedi.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi, Hatun Tuğluk’un cenazesinin gömülmesine engellemek isteyen bir grup ırkçı faşist tarafından saldırıya uğramıştı. Hatun Tuğluk’un cenazesine yapılan saldırının ardından cenaze mezardan çıkartılarak Dersim’e defnedilmişti. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) bütün İlçe örgütleri Tuğluk’un cenazesinin sürgün edilmesine ilişkin basın açıklaması gerçekleştirirken, HDP Kadıköy İlçe örgütü de bir açıklama yaparak, cenazeye yapılan saldırıyı kınadı.

 

“Bu toprakları ırkçı sürüye teslim etmeyeceğiz”

Faşizmi mezara gömeceğiz”, “Hatun Tuğluk onurumuzdur”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Hatun anne, annemizdir”, “Biji bıratiye gelan”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarının atıldığı eylemde ilk sözü HDP Kadıköy İlçe Örgütü adına Mehmet Genç alarak, toplumun birbirine düşmanlaştırılmasının, kutuplaştırılmasının bir sonucu olarak, cenazenin mezardan çıkartılacak bir vahşet boyutunu aldığını söyledi. Bu saldırının bireysel değil organize bir saldırı olduğuna dikkat çeken Genç, “AKP’nin bu kutuplaşmadan nem alarak iktidarda sonuna kadar kalabileceğini sanıyor” dedi. Hiçbir hükümetin sonsuza kadar iktidarda kalamayacağını hatırlatan Genç, sonuna kadar halkların kardeşliğini savunmaya devam edeceklerini belirtti. Genç, “Ankara’da İstanbul’da, Türkiye bizim. Bu toprakları ırkçı sürüye teslim etmeyeceğiz” dedi.

 

hatun tuğukun annesine yapılan saldırıyı hdp kadıköy kınadı 2Bir avuç gerici faşist değil, devletin resmi politikası!

Basın açıklamasını okuyan HDP Kadıköy İlçe Eş Başkanı Gül Demir, “Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesine yapılan saldırı, ‘burası Ermeni mezarlığı değil’ diyerek cenazenin mezarlıktan çıkarılması karşında sessiz kalınamaz, kalmayacağız” dedi. Dini, inancı, milliyeti, siyasi görüşü ne olursa olsun insan olan herkesin ses çıkarması gerektiğine dikkat çeken Demir, Tuğluk’un annesinin cenazesinde kendisini ele verenin, bir avuç gerici faşist güruh değil, devletin resmi politikası olduğunu söyledi.

 

“Kendisinden olmayanları inkâr, kendisini inkar etmek anlamına geliyor”

Demir, “Alevinin, Kürdün, Ermeninin ve daha birçok etnik yapı ve inancın inkârı üzerinden kurulan devlet, yıllar içerisinde bu grupların temel hak ve özgürlüklerini tanımak bir yana bu kimliklere karşıtlık temelinde kendi ideolojik temellerini attı” dedi. Kendisinden olmayanları inkârın kendisini inkâr etmek anlamına geldiğini belirten Demir, “Resmi devlet tarihi/ bu yönüyle çoraklaşan kültür tarihimizdir. O yüzden Hatun annenin cenazesinde yaşanan vahşet, ölüye bile tahammül edemeyen resmi yandaşlık barbarlığı kendi köklerini kurutmaktadır. Kürdün anasın: görmesin noktasından anasını gömmesin noktasına getiren anlayış bugünkü tutumla iyice açığa çıkmıştır” dedi.

 

“Kahrolsun faşizm, yaşasın halkların ilerici mücadelesi!”

Kokuşan siyasi devlet bürokrasisinin, toplumsal alanının da çürütmekte olduğunu kaydeden Demir, “Kürdün ve alevinin canlısını ülkenin doğusundan batısına sürgün eden inkârcı devlet politikası, bugün ölülerimizi batıdan doğuya sürgün eden örgütlü faşist cehaleti yaratmıştır” dedi. Hatun Tuğluk’un cenazesine yapılan ırkçı saldırıyı lanetleyerek, Aysel Tuğluk başta olmak üzere ailesine baş sağlığı dileyen Demir, “Hatun Tuğluk hepimizin annesidir! Kahrolsun faşizm, yaşasın halkların ilerici mücadelesi!” diyerek açıklamasını sonlandırdı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 164

Alt Menü