Anasayfa Güncel Müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi veren tasarı oy çokluğu ile kabul edildi

Müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi veren tasarı oy çokluğu ile kabul edildi

Çarşamba, 04 Ekim 2017 15:12
Yazdır PDF

müftülere nikah yetkisi yasa tasarısı kabul edildiH. Merkezi: Alt komisyona gönderilen müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi verilmesi tasarısı görüşmelerin ardından bugün kabul edildi. 

Kadınların tepkisiyle karşılaşan ve tartışma yaratan il ve ilçe müftülerini de evlendirme memurları arasına ekleyen “Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” dün İçişleri Komisyonu’nda görüşülmüştü.

Alt komisyona gönderilen, müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi verilmesi tasarısı görüşmelerin ardından bugün kabul edildi. AKP’li vekillerin düzenleme ile ilgili “ihtiyaç” ısrarlarına karşı CHP’li ve HDP’li vekiller böyle bir düzenlemenin anayasaya aykırı olduğunu savundu.

Alt komisyonda milletvekillerinden Mustafa Hilmi Dülger, Cemil Yaman, Müfit Aydın, Şükrü Nazlı, Nurettin Aras, Muhammet Rıza Yalçınkaya, Murat Bakan, Hüda Kaya ve Mehmet Erdoğan yer alıyor.

CHP Ankara milletvekili Şenal Sarıhan, alt komisyonda görüşmeleri başlanan düzenlemelere ilişkin, “Yasalar ihtiyaçlara göre düzenlenir. Şu anda memurların nikahlara yetişememe gibi bir durumu söz konusu olmadığı halde böyle bir düzenleme yapmak istiyorsunuz. Bu durum laik topluma aykırıdır. Laik toplum bu yetkiyi size vermez” şeklinde konuştu.

Ekmek ve Gül’e konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Şenal Sarıhan bugün saat 11.00’de toplanan alt komisyonda yasa tasarısında yer alan, özellikle de müftülere nikâh yetkisi verecek madde hakkında itirazlarını dile getirdiklerini, itirazlara rağmen AKP’li üyelerin oylamaya başladığını ve tasarıda yer alan ilk 6 maddenin, yani 6. madde olan müftülere nikah yetkisi verilmesini kapsayan maddenin de değişiklik yapılmadan oylanarak kabul edildiğini aktardı.

Maddelerin oylama işleminin tamamlanması durumunda tasarı yarın (5 Ekim) tekrar İçişleri Komisyonunda gündeme gelecek ve burada da oylanınca Meclis Genel Kuruluna gönderilecek.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 162 1

Alt Menü