Anasayfa Güncel Mam Celal son yolculuğuna uğurlanıyor

Mam Celal son yolculuğuna uğurlanıyor

Cuma, 06 Ekim 2017 13:52
Yazdır PDF

mam celal son yolculuğuna uğurlanıyor 4H. Merkezi: Irak’ın ilk cumhurbaşkanı, KYB Genel Sekreteri Celal Talabani bugün Süleymaniye’de defnedilecek.

Irak’ın ilk cumhurbaşkanı, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri Celal Talabani bugün Süleymaniye’de toprağa verilecek. Tedavi gördüğü Almanya’da salı günü hayatını kaybeden Talabani’nin cenazesi, uçakla Berlin’den Süleymaniye’ye getirildi.

Cenaze törenine Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Başbakan Neçirvan Barzani, ABD, İtalya, İran, Suudi Arabistan, Ürdün gibi ülkelerin temsilcileriyle çok sayıda büyükelçiler ve konsolosların yanı sıra HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ve HDP Sözcü Osman Baydemir de törene katılanlar arasında.

 

Debaşan’da toprağa verilecek

Cenazenin getirildiği Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nda 21 pare top atışı yapıldı. Mam Celal’in cenazesi Süleymaniye Havaalanı’nda düzenlenen resmi törenin ardından dini vecibelerin yerine getirilmesi için Mizgefte Mezin’e (Büyük Camii) doğru yola çıkarıldı.

Havalimanındaki resmi törenin ardından Büyük Camii’ye götürülen Talabani’nin naaşı daha sonra toprağa verileceği Dabeşan’a götürülecek.

Dabeşan’da bekleyen yüz binlerce kişinin gözyaşları döktüğü görülürken, sık sık “Mam Celal ölmedi, yaşıyor” sloganı atarak bekleyişlerine devam ediyor. On binlerce kişi de yollarda hala Dabeşan’a ulaşmak için yürüyor.

Iraklı Kürtlerin özgürlük mücadelesinin sembol isimlerinden “Mam Celal (Celal Amca)” 2012’de beyin kanaması geçirmişti. Talabani 3 Ekim’de tedavi gördüğü Berlin’de hayatını kaybetti. Talabani’nin vefatı dolayısıyla IKBY’de 7, Irak’ta 3 gün yas ilan edildi.

 

 

 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 162 1

Alt Menü