Anasayfa Güncel Hrant için Adalet için

Hrant için Adalet için

Pazartesi, 04 Aralık 2017 12:06
Yazdır PDF

24852311 1737672252945758 5204692541685602198 nH.Merkezi: Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katledilmesine ilişkin yeniden görülen davaya bugün Çağlayan'daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek.

Dink cinayeti hakkında hazırlanan üçüncü iddianamenin de kabul edilmesi ve son iki duruşmadaki tahliyelerle birlikte, dava 16'sı tutuklu 83 sanıkla devam ediyor.

Duruşma öncesi Hrant'ın Arkadaşları adliye önünde basın açıklaması yaptı. "Hrant için adalet için" yazılı pankartın açıldığı eylemde Bülent Aydın, "2 Temmuz 2007’de açılan cinayet davası 10 yıl 5 aydır devam ediyor. Bu cinayet herkesin gözünün önünde hazırlanışı işlenişi ve sonrasında delillerin karartılmasıyla devlet görevlilerinin bilgisi ve gözetimiyle işlendi. Geçtiğimiz yargı aşamalarında bunu duruşma salonunda izledik. Emniyet istihbarat ve son duruşmalarda dinlediğimiz jandarma yetkilileri sorumluluğu birbirinin üstüne atmaya çalıştılar. Ama her duruşma yeniden gördük ki Hrant Dink cinayetini engellemek için hiç kimse hiçbir şey yapmamış. Bu davadan adalet beklentimiz devam ediyor. Fakat adaletin hiçbir ölçüsünün kalmadığı bir ortamdayız. Bu ortam sahiden sonuç almaya yönelik sağlıklı bir yargı sürecine dair umut beslemeye olanak vermiyor" dedi.

Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın tutuklanmasına tepki gösteren Aydın, "Arkadaşımıza kefiliz. Onun yeri hapishane değil bizim yanımızdır" ifadesini kullandı.

Aydın, şöyle devam etti: "Birazdan başlayacak birleştirilmiş dava geçtiğimiz duruşmalardaki tahliyelerden sonra 16’sı tutuklu 85 sanıklı olarak devam ediyor. Bu hafta davanın önemli sanıklarından Trabzon Jandarma Komutanı Ali Öz, Trabzon Jandarmasından Metin Yıldız, İstanbul Jandarmasından Muharrem Demirkale’nin sorgusu yapılacak. Biz Hrant Dink cinayetinin hazırlanması ve işlenmesinde el izi bulunan tüm sorumluların yargılanması ve cezalandırılması sağlanana kadar bu davayı takip etmeye devam edeceğiz. Hrant için adalet için."

Hrant'ın Arkadaşları açıklamanın ardından duruşmayı izlemek için adliyeye geçti.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 162 1

Alt Menü