Anasayfa Güncel Özgür Gazeteciler İnisiyatifi'nden Kasım ayı raporu

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi'nden Kasım ayı raporu

Pazartesi, 04 Aralık 2017 12:56
Yazdır PDF

Özgür Gazeteciler İnisiyatifinden Kasım ayı raporuH. Merkezi: Özgür Gazeteciler İnisiyatifi, Kasım ayında 168 gazetecinin hapishanede olduğu, 7 gazetecinin gözaltına alındığını, 28 gazeteci ile 1 haber ajansı hakkında dava açıldığını duyurdu.

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), Kasım ayında basına yönelik yaşanan hak ihlalleri raporunu basın toplantısıyla açıkladı. Raporu, ÖGİ Sözcüsü Hakkı Boltan okudu. Raporu, Kürtçe ve Türkçe okuyan Hakkı, ortaya çıkan sonucun basın karnesi olduğunu vurguladı.

 

“Basına dönük saldırılar artıyor”

Özgür Ülke gazetesine yapılan saldırının yıldönümünün geride bırakıldığını, bu olayın Türkiye'nin basın özgürlüğü karnesinin düzeyini gösterdiğini söyleyen Boltan, “Bugün de devlet ve hükümetin gazetecilere ve gazeteciliğe yönelik amacı ve hedefi değişmemiş. Hatta artarak devam etmekte. Bu hükümet ve devlet geçmiş tarihte olduğu gibi özgür basını hedef haline getirmekte ve çok yönlü saldırmakta. Bu saldırılarda bu gün fazlasıyla gazeteciler saldırıya uğruyor, araçları kırılıyor, el konuluyor, gözaltına alınıyor, haklarında davalar açılıyor ve zindana atılıyorlar.”

Boltan, Kasım ayında basına yönelik baskıları şu şekilde sıralandı:

Toplamda 168 gazeteci şu anda zindanlarda. 7 gazeteci gözaltına alındı. 4 gazeteci tahliye edildi. 28 gazeteci ile 1 haber ajansı hakkında dava açıldı. 31 gazeteci yargılandı. 17 medya kuruluşunun yayını RTÜK'ten çıkartıldı ve yayın hakkı iptal edildi. 3 gazeteciye 4 yıl 9 ay hapis cezası, 3 gazeteciye ise 106 bin TL para cezası verildi. 1 gazeteci bıçaklı saldırıya uğradı. 1 TV kanalına baskın yapıldı. 1 gazeteci öldürüldü.

Boltan, son olarak, basına yönelik yapılan tüm saldırıları kınadıklarını ifade ederek, “Gazeteciler serbest kalmadan Türkiye krizlerden kurtulamaz” dedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

ozgur gelecek 162 1

Alt Menü